На втория ден от полета - 11 април, се появява проблем - корабът не успява да се скачи с орбиталната станция "Салют-6". Сближаването на кораба и станцията протича със скорост, която е по-висока от предвидената. По време на опита за корекция, едната горивна камера на основния двигател изгаря и скачването става невъзможно. Резервният двигател е включен, но се налага да бъде спрян не след дълго.
Космическият кораб прави цели 31 пълни обиколки около Земята и едва тогава е приземен. Космонавтите прекарват в космоса 1 денонощие, 23 часа и една минута. С този полет България става шестата държава в света със свой космонавт, а учените определят опита от тази мисия като основополагащ за следващите полети в космоса.
Александър Александров - вторият български космонавт, който излита в космоса 9 години по-късно, коментира ролята на космонавтиката в днешни дни. Именно изследването на космическото пространство дава нашето по-нататъшно бъдеще и осигурява възможността на нашите деца и внуци да просперират в новите технологии, казва Александров.
Днес, на годишнината от този исторически полет, Институтът за космически изследвания и технологии и БАН организират серия от събития. Колеги космонавти на Иванов от 5 европейски страни се събраха в София за откриването на фотоизложба с кадри от подготовката за излитането, както и отпечатването на марка с лика на Георги Иванов.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.
Строителството на втория мост при "Бакърена фабрика" напредва по график. В момента се полага хидроизолация, работи се по уличното осветление. Другата седмица се очаква да започне работа по асфалтирането. На обекта е изградена канализация, преместен е магистрален водопровод и е изпълнена газопреносна мрежа. Мостът е част от третия градски..
Заради недоволството на жителите на столичния квартал "Овча купел" е взето решение в регистрационно-приемателния център за бежанци да останат само деца. Проблемните бежанци поетапно са изведени и настанени на други места, обясни за БНР председателят на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов. В центъра остава 36 деца предимно от Сирия и..
Сектор кенгуру-грижа бе официално открит днес към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". Там под лекарски и акушерски контрол родители на недоносените деца ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на бебетата с ниско тегло и висок риск за здравето. Семействата ще имат възможността..
С осигурено финансиране на стойност над 8 , 63 млн. лв. по Националния план за действие по заетостта за 2025 г . ще бъдат реализирани обучения за придобиване на професионална квалификация и/или ключови компетентности за 4688 безработни. Повече от 35 на сто от тях ще започнат работа след завършването на обучението, уверяват от..
През януари 2025 г. след извършен анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) в следобедния блок на БНР-Радио София гостува доц. д-р Мария Юнакова , председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ)...
Банкя ще посрещне традиционните Горешляци с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието, музика, танци и автомобилен ретро парад от 15-ти до 26-ти юли. “Горешляците са трите най-горещи дни през годината и район Банкя традиционно посреща тези празнични дни между 15 и 26 юли с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието. Това са..
Фестивалът "Седмица на фотографията в антична Сердика" ще бъде открит на 10 юли с изложбата "Професия фоторепортер за цял живот" в подлеза между Министерски съвет и Президентството, на главната улица на антична Сердика, с разнообразна програма от филми, дискусии и срещи с ученици“. Автори в изложбата са Георги Панамски, Иван Стоименов, Виктор..