На втория ден от полета - 11 април, се появява проблем - корабът не успява да се скачи с орбиталната станция "Салют-6". Сближаването на кораба и станцията протича със скорост, която е по-висока от предвидената. По време на опита за корекция, едната горивна камера на основния двигател изгаря и скачването става невъзможно. Резервният двигател е включен, но се налага да бъде спрян не след дълго.
Космическият кораб прави цели 31 пълни обиколки около Земята и едва тогава е приземен. Космонавтите прекарват в космоса 1 денонощие, 23 часа и една минута. С този полет България става шестата държава в света със свой космонавт, а учените определят опита от тази мисия като основополагащ за следващите полети в космоса.
Александър Александров - вторият български космонавт, който излита в космоса 9 години по-късно, коментира ролята на космонавтиката в днешни дни. Именно изследването на космическото пространство дава нашето по-нататъшно бъдеще и осигурява възможността на нашите деца и внуци да просперират в новите технологии, казва Александров.
Днес, на годишнината от този исторически полет, Институтът за космически изследвания и технологии и БАН организират серия от събития. Колеги космонавти на Иванов от 5 европейски страни се събраха в София за откриването на фотоизложба с кадри от подготовката за излитането, както и отпечатването на марка с лика на Георги Иванов.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..