Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Димитър Пашкулев: Пролетта е особено подходяща за разтоварване, но добрите навици трябва да са целогодишни

Общуването с природата е горещо препоръчвано от д-р Пашкулев
Снимка: dpashkulev.info
Съществуват различни схващания за това – как и колко често човек трябва да пречиства организма си. Някои специалисти препоръчват това да се прави с разтоварителен ден в седмицата, други – да се прави веднъж месечно, трети – поне два пъти (неслучайно и по-дългите пости, според християнската традиция, са два).

Едно е безспорно, че организмът също се нуждае от режим, с който да се даде почивка, да се отърве от натрупани килограми и токсини.

Няма един единствен метод, който да кажем, че е правилен, а другите са погрешни – обяснява Д-р Димитър Пашкулев. Той e известен специалист по природна медицина, с богата практика и интердисциплинарни интереси, автор е на повече от 30 книги. По думите му стресът, замърсяванията и съвременният начин на живот натоварват човешкия организъм и се отразяват неблагоприятно върху здравето.

Най-добре е през цялата година да спазваме превила, с които да намалим натоварванията със замърсявания от тежки и преработени храни, да употребяваме по-малко продукти от животински произход (тлъсто), захар, храни от бяло брашно. Важно е още да не преяждаме, да прибягваме до лекарства само при несъмнена необходимост – много по-добри са билковите препарати, минерали и витамини, да намалим замърсяванията в дома и в околната среда, да излизаме сред природата.

По думите на д-р Пашкулев при предприемане на пречистване на организма трябва да обърнем по-конкретно внимание на храносмилателната система, на черния дроб, бъбреците, кръвоносната система, за да се стигне и до кожата.

Препоръките му са насочени към употреба на коприва, репей, мащерка, бъз, от минералите – магнезий и селен…

След по-строго разтоварване на организма, връщането към обичайния начин на живот и хранене трябва да става постепенно и внимателно .

Пролетта е особено подходящ момент за пречистване, защото това е и период, в който системите на организма за пречистване и хормонално регулиране се съживяват, убеждава още д-р Пашкулев. Освен това и слънцето вече се свързва не само със синтезиране на витамин D през кожата, а и с много други процеси. Времето е благоприятно за закалителни процедури и за дихателни упражнения.

Чуйте целия разговор с д-р Димитър Пашкулев от "Часът на здравето"



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България": "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля професионалната..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34