Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пещерите - уникалните чудеса на природата

Снимка: Pixabay
Темата за чудесата ще вълнува цяла седмица предаването “Радиоприемница”. Чудесата, които ни карат да се замислим за свръхестественото, което живее заедно с нас и в самите нас. Чудесата, сътворени от природата, от хората и от Бог.
За изненадите на природата до степен на невероятност, за природата като дизайнер, изваяла и пазеща толкова въздействащи форми и организми, ще говорим в днешното предаване.
Най-често природните чудеса се откриват в пещерите. Пещерата “Проходна” е много близо до София и е обект за наблюдение и за любители, и за професионалисти. Напоследък е по-популярна с наименованието “Божиите очи”. Пещерата се намира в Карлуковския район. Образувана е вследствие на карстови процеси.

Карлуковският пролом е природно явление, което съчетава природни феномени с изключително интересно културно-историческо наследство и е обичан район за пещерняците, казва Константин Стоичков - любител пещерняк от пещерен клуб “Хеликтит”. Това е така, защото мястото е пълно с много пещери, някои от които, са скрити от очите на хората, защото са на над 100 м. дълбочина. Освен това текат и много големи подземни реки.
Всяка пещера сама за себе си е абсолютно уникално природно явление, изваяно от водите, които преминават или са преминавали в миналото през нея и освен формите в пещерата, там често обитават и различни организми, защото както казваме биолозите: “Природата празно място не търпи”, казва хидробиологът доц. Димитър Кожухаров от Биологическия факултет в Софийския университет.
Пещерата “Проходна”

В пещерата “Проходна” микроорганизмите са свързани с карстовите скали. Двата горни отвора, наречени от местното население “Окната” (от където идва и едно от старите имена на пещерата) правят пещерата светла, т.е. няма го вечния мрак, който съществува в останалите най-малко 157 пещери в района. В пещерата има много насекоми (доц. Кожухаров посочи и интересния факт, че в момента живеем в ерата на насекомите, защото досега са известни над 1.5 млн. насекоми по света, като в действителност се предполага, че те са поне 10 млн. вида).

В пещерата има и голяма колония от птици Бързолети, които приличат много на лястовици и които прекарват целия си живот във въздуха и в гнездата си в скалите. Много рядко могат да бъдат видени да стъпват на земята. Големите групи посетители с шума, който вдигат, безпокоят птиците, което е важно за периода през пролетта и началото на лятото, когато птиците отглеждат малките си. В нишите на пещерата живеят и прилепи.

Прекомерният туризъм, особено когато не е регламентиран, може да навреди на пещерите и пещерните обитатели. Хората трябва да знаят, че това място е диво - има вода, камъни и човек може лесно да се подхлъзне. Няма изградена инфраструктура в пещерата.
Доц. Кожухаров коментира, че много често светлината влиза с различен ъгъл през “Окната”. Височината на свода е над 40 м. и естествено там има “лабилни камъни”, които могат да паднат, а хората, които влизат вътре без каски, както го правят пещерняците, сами носят отговорността за сигурността си.

Това е нещо, което екскурзоводите не споменават, заедно с падащите ледени висулки. Там има ледени висулки по 6-7 м., които се падат и се разбиват, а хората влизат, без да подозират какво имат над главите си, допълни Стоичков.
За пещерата се говори и има легенди, че е силно енергийно място и има силни енергийни сили. Ние спелеолозите, без изключение, сме усетили, че когато сме на места, които обичаме и ни интересуват, както са пещерите, се зареждаме със съответната енергия и можем по-спокойно и успешно да посрещаме житейските предизвикателства, казва доц. Кожухаров.

Край Враца пък се намира друго скално чудо - “Божият мост”. Там има и водни басейни - реки или езера, в които също има интересни микроорганизми като част от тях са уникални - видове, които живеят само на определено място или т.нар. ендемични видове, както и видове, които обитават района за дълго без да са се променили (нар. реликтни видове). Един от проблемите, които трябва да решаваме е а опазваме тези уникални организми.
Важното е хората (местните и туристите) да подхождат към всяко едно такова място с уважение към природата и да не я цапат и рушат.

Чуйте целия разговор на Добринка Добрева в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Старт на предизборната кампания за 7 кандидат-кметове на район "Оборище"

След като на 17 февруари т.г. Върховният административен съд (ВАС) окончателно прекрати предсрочно пълномощията на Георги Кузмов като кмет на столичния район "Оборище"  заради съдружие в две фирми, днес започна предизборната кампания за нов избор. Председателят на Общинската избирателна комисия (ОИК) Полина Витанова съобщи пред БТА, че..

публикувано на 24.02.25 в 12:12
Полина Витанова

ОИК-София отстранява районни кметове, защото съставът ѝ е друг, разглеждат се още сигнали

Няма "двоен аршин" при решенията за отстраняване на районни кметове, увери председателят на Общинската избирателна комисия-София Полина Витанова пред Нова телевизия по повод отстраняването на кмета на район "Слатина" Георги Илиев . Според нея решенията са идентични. Преди Илиев бяха отстранени и кметовете на "Илинден" Емил Бранчевски..

публикувано на 24.02.25 в 11:42

Софийски планински клуб дават награди за литература за девети път

Този вторник (25.02.25) ще бъдат връчени наградите на победителите в литературния конкурс "Под върха". Организатори за девети пореден път са младежите (поне духом, както казват те за себе си) от Софийски планински клуб. Конкурса за кратък разказ "Под върха" събира невероятни разкази още от 2015 година. Тазгодишната тема – „В търсене на върха“ –..

публикувано на 24.02.25 в 10:46
Георги Тодоров, кмет на район

В район "Люлин" има ясен план за почистването на тротоарите

Чуйте повече в разговора на Константин Лавсов, както и в анкетата на Ана Попова в  двата звукови файла .

публикувано на 24.02.25 в 10:04

Пиян и дрогиран шофьор предизвика тежка катастрофа в София

Тежка катастрофа е станала късно снощи в София – на кръстовището на бул. "Тодор Александров" и ул. "Опълченска". За инцидента съобщават очевидци на ПТП-то във Facebook групата "Катастрофи в София". На публикувани от тях снимки се вижда, че има обърнат автомобил, който се е забил в метални ограждения. Трима души са ранени, като на..

публикувано на 24.02.25 в 09:36

Временно ограничават движението по магистрала "Тракия" край София

От 9.00 до 12.00 ч. днес, движението между 4-ти и 5-ти километър на автомагистрала "Тракия" в посока Бургас ще се осъществява в една лента, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Ограничението се налага поради ремонтни дейности в средната разделителна ивица. Ще бъде ограничено преминаването по скоростната лента, като трафикът ще преминава в..

публикувано на 24.02.25 в 08:15

В по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време

През днешния ден в по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Значителна ще се задържи облачността над Западна България и Рило-Родопската област, но главно в югозападните райони ще превалява слаб сняг, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По поречието на Дунав и на места в равнините сутринта ще има условия..

публикувано на 24.02.25 в 07:15