Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социалните медии - предимство или вреда за демокрацията

Медийната програма за Югоизточна Европа на Фондация „Конрад Аденауер“ и Софийски форум за сигурност проведоха международната публична дискусия на тема „Социалните медии: предимство или вреда за демокрацията?“. Гости и лектори на събитието бяха Росен Плевнелиев – президент на България (2012-2017), Габриела Чех - ръководител "Обществени политики за фейсбук", Огнян Златев - ръководител на представителството на Европейската комисия в България и други експерти от Югоизточна Европа и Германия.

Основни теми на дискусията бяха ролята на социалните мрежи в демократичните общества, какви рискове съществуват и как да се справим с тях, каква е отговорността на големите социални платформи като "Фейсбук" и как да повишим информираността и медийната грамотност на гражданите.

„Въпреки всичките си позитивни качества, социалните мрежи могат да бъдат доста антисоциални. Нерядко информацията в тях предизвиква обществени дебати, политически конфронтации и дори криминални процеси. Благодарение на фейсбук можем да участваме в политическия живот, да следим развитието на музикалните си идоли и да общуваме с близките си. Но в мрежата се създават конспиративни теории, които нападат хора и институции. И както видяхме преди няколко седмици в Нова Зеландия, терористите успяха да покажат своите действия на живо пред целия свят. Според някои хора, социалните мрежи са еквивалент на журналистиката. За мен като журналист, това е голям проблем. Истинската професия на журналист се гради върху достоверност и доверие. Чрез социалните мрежи това лесно може да бъде манипулирано. По този начин се появяват фалшивите новини и речта на омразата,“ коментира Хендрик Зитих, председател на Медийната програма за Югоизточна Европа

Експертите се обединиха върху тезата, че за борбата с фалшивите новини е необходимо хората да се образоват още от ранна възраст , а журналистите да се вслушват във всички гледни точки.

"Водещи онлайн платформи като "Гугъл", "Фейсбук" и "Туитър" подписаха Кодекса за добри практики срещу онлайн дезинформацията. Налага се контрол на рекламите, създават се инструменти за прозрачност на политическите реклами, премахват се все повече фалшиви профили и се ограничава вредното действие на ботовете. Нашата цел е съдържанието с проверени факти да стане по-видимо, а гражданите да бъдат по-информирани и следователно медийно грамотни,“ коментира евродепутатът Мария Габриел.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Температурите в София – от -4° до +5°

Вятърът днес ще се ориентира от север-североизток, ще е умерен, в Източна България и временно силен. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, а максималните – между 2° и 7°. В София минималната температура ще бъде около минус 4°, а максималната – около 5°. Над Черноморието облачността ще е по-често значителна...

публикувано на 06.02.25 в 07:15

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14