Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За чудото на вярата и вярата в чудеса

вяра
Снимка: БТА
Чудесата на вярата и вярата в чудеса. Природата и човекът - мистика, реалност, мит. По тези теми разсъждаваме в предаването "Радиоприемница" тази седмица. Днес ще се доверим на доц. д-р Мира Маркова - етнолог, преподавател в СУ „Св.Климент Охридски“, в Историческия факултет. С нея ще говорим и за религиозните култове и практики, чудотворните икони, ще засегнем и темата за особеностите в празнуването на Възкресение Христово.

Човекът винаги е търсил обяснение на различните явления. В рамките на традиционната култура, преди появата на християнството, тези чудеса са обяснявани със свръхестествени сили, а след християнизацията, чудото се обяснява с вярата и най-вече вярата във възкресението на Исус Христос. След това се има синкретизъм на народната ни култура с православието и лесно могат да се забележат различните пластове на различните вярвания, които оформят един цялостен фокус на вярата в чудесата.

С оформянето на църквата като догматика и култура, онези, които са имали най-силната вяра и са добили привилегията да бъдат светци, обикновеният човек търси досег с тях и това е чрез мощите и иконите. С появата на първите големи манастири у нас, се датира и вярата в различни чудотворни икони. Голяма част от чудотворните икони по българските земи са Богородични икони. Много интересен е феноменът българинът да “опитомява” култа към Божията майка - нарича я “Богородичка”, “Марийка”, “Лехусата”. Тя е най-близо до обикновения човек като негов застъпник пред Бога за делата му. Това е и причината в големите български манастири чудотворните икони да са посветени на Богородица (такива са иконите в Рилски манастир, Троянски манастир, Бачковски манастир). доц. д-р Мира Маркова

За да е една икона чудотворна, около нея случват чудеса (плаче, лети, премества се). Чудото е ирационално - в него или вярваш, или не вярваш. Много силен е и култът към различните светци-войни, които са възприемани като светци - лечители. В София такъв е култът към св. Мина от Обрадовския манастир “Св. Мина” в кв. Бенковски доби огромна популярност сред населението и е доказателство за постоянното застъпване на светци, когато се подходи с чиста вяра за делата на човека, защото в този манастир са се случвали много чудеса. Много практики има за изцеление. Много примери има за семейства, сдобили се с рожба, след посещение в манастира, обясни доц. Маркова.

Има и съвсем непопулярни светци като св. Фанурий - също икона от Обрадовския манастир. Той е почитан като застъпник за успешна женитба и иконата е обсипана със сватбени венчета. В традиционната ни култура е било популярно преспиването в манастирите срещу голям празник също с цел изцеление. Досегът на човека със свещеното пространство е бил винаги търсен.  

Като учен изследвам синкретизма на народната култура, защото това е огромното ни богатство - умението ни да съхраним знанието на предците, знанието за различни практики, защото традиционният човек е бил в много свои практики ирационален, като действия, но е бил вярващ човек.
Именно заради хората езичеството се влива в християнството. Единствената хула е тази срещу Св. Дух, която не може да бъде допускана, всички останали практики е възможно под различна форма да бъдат вкарани в християнски одежди
”. Това става с освещаването на хлябове, с прекадяването на трапезата на Бъдни вечер и на Великден, а козунаците и яйцата от обредната трапеза носят символиката на свещеното. Чрез молитвата храната става не просто елемент на ежедневието, а елемент на ритуала, обяснява доц. Маркова.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03