Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борислав Радославов: Иска ми се отново да въздигнем Доброто

Посветихме нашата "Радиоприемница" тази седмица на чудесата, вярата в тях, феномените на нашето време и ценностите, разговорът за които излиза на преден план в навечерието на всеки по-голям християнски празник. В очакване на Възкресение Христово ви поканихме на един разговор за доброто, спомняйки си за Добре Димитров Добрев  от Байлово, известен на всички като Дядо Добри. С него се простихме миналата година, но и до ден днешен оставеното от него наследство помага и вдъхновява много хора.

Наш събеседник беше журналистът Борислав Радославов - един модерен млад човек, с разчупено мислене и в същото време - поклонник на извечните човешки ценности като обич, доброта и добротворство. Неговият изследователски труд  "Дядо Добри - светецът от Байлово" проследява живота на загадъчния възрастен човек не с биографични данни, а чрез разказите на най-близките му хора. Но дали самият Борислав е успял да разгадае кой всъщност е Дядо Добри - странник, феномен, загадка или най-обикновен човек:

Дядо Добри е един съвременен хайдутин. Аз, поне, така го наричам и така съм го възприел. В съвременните дни на бездуховност, която се прокрадва във всички заобикалящи ни лоши неща като егоизъм, безпаричие, "овълчване", забиване на носа в телефона, той даде над 25-30 години от своя живот именно на тази кауза да ни учи на доброта, да ни учи на дарителство, на благочестивост.

"Светецът" от Байлово, който преди година напусна на 103 години, ще остане запомнен като един от най-крупните дарители за реставриране и поддържане на християнски храмове из цяла България, при това - събирайки милостиня. Борислав Радославов си спомня за срещите с него:

Държейки ме за ръката, той ми разказваше за вярата, за това, че дяволът все повече навлиза в душите на хората. Все по-рядко можем да различим кой ни е истински приятел. Много обичаш да повтаря, че трябва да се молим искрено и с чисто сърце и душа на Богородица. И когато го правим тъкмо с чисти помисли, тя ще се застъпи за нас пред своя Божи син и ще ни помогне. Всеки човек трябва да разбере това сам за себе си и да го усети в нещата, които му се случват.

Събирайки средства за ремонт на храмове, Дядо Добри много добре разбира къде точно трябва да дари, колко пари трябва да събере и как да ги разпредели, така че ремонтът да бъде направен както трябва. И един конкретен пример даде журналистът:

Ако отидете днес в Долно Камарци ще видите една много хубава църква, която устоява на времето и е запазила духа, благодарение на него. По време на ремонта е вградена в самата стена бутилка с писмо, в което е записано името на Дядо Добри и че той е дарителят за ремонта на тази църква. Живот и здраве, може би след години, когато археолози разкопават това място, ще открият тази бутилка.

Голяма част от българското общество има потребност от примерите на доброта. Усеща се все повече и повече. Ще ми се и с примера на Дядо Добри отново да въздигнем Доброто, каза в заключение Борислав Радославов.


Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56