Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как ще опазим културното наследство на София

Сграда от комплекса „Царските конюшни“ в София
Снимка: БГНЕС

Столичната община ще подпомага собственици на сгради-паметници на културата, които искат да ги ремонтират. Чрез пилотната програма „Културно наследство“ местната власт ще изготвя инвестиционните проекти за своя сметка, но остава ангажиментът на собствениците сами да намерят финансиране за реализирането на реставрационните дейности.


Опазването на недвижимото наследство е проблем не само за София. Макар че напоследък примерите за разрушаване на историческите или културни ценности да са най-показателни в града ни. Чрез пилотната програма „Културно наследство“ Столичната община ще финансира изготвянето на  инвестиционни проекти за опазването на сгради-паметници на културата. Освен че собствениците ще бъдат административно улеснени при изготвянето на документацията, те ще имат и основанието чрез проектите да кандидатстват за средства по различни програми, като „Красива България“ или за банков кредит.  Целта на СО е да накара собствениците да осъзнаят богатството, което притежават, каза гл.арх. Здравко Здравков. Кметът на София Йорданка Фандъкова споделя, че за да мотивират собствениците към подобна стъпка, самите те показват отговорност към запазване на общинските сгради, които са паметници на културата.
 
Освен програмата за подпомагане през 2015 г. бе подписан Меморандум за сътрудничество от кмета на София и кмета на 3-ти арондисман на Париж - „Маре“. „Маре” е един от най-богатите и интересни квартали на западния бряг на река Сена. Освен с великолепните си сгради от XVI и XVII век той е известен с това, че в него са живели Ришельо и Виктор Юго и в който се намира и музеят на Пикасо. Именно опазването на градски зони е от изключителна важност за хармоничното и устойчиво развитие на градовете, териториите и на начина на живот на жителите. Ето защо СО разчита на експертната помощ в областта на разкриването и експонирането на културно-историческо наследство и зелената система на града.

Резултат от съвместното сътруднечиство, освен работни срещи и архитектурни пленуми, е проектът на сдружение „Възраждане 2016“ за обновяването на историческия квартал около Женския пазар.  

Но за да се опазят сградите-паметници на културата в София, 800 от които са с индивидуален статут, а 40 от тях спешно се нуждаят от ремонт, трябва самите собственици да осъзнаят нуждата и положат усилия за обектите. Именно пилотната програма „Културно наследство“ може да допринесе в тази посока.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00