Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За силата на вярата и пътя на душата

За празниците , вярата, християнските и общочовешки ценности и тяхното място в живота ни говорим тази седмица в предаването "Радиоприемница". Велики четвъртък е четвъртият ден от Страстната седмица - денят, когато се е провела Тайната вечера и когато боядисваме Великденските яйца.

Този Велики четвъртък 200 деца боядисаха яйцата, които ще бъдат занесени до социалната кухня в храм “Св. Кирил и Методий”. Това е част от съвместна инициатива на омбудсмана Мая Манолова, заедно със Софийската света митрополия, каза Велина Тонева - учител по религия в Неделното училище в кв. “Младост”.

Мястотото и ролята на вярата е в сърцата и живота на всеки човек и всяко семейство. През последните години българинът е изключително натоварен. Ежедневието го притиска и за него празника се изразява в трапезата, но това е едно естествено продължение на Светата Литургия, която се отслужва тогава, казва Велина Тонева. По думите ѝ не случайно тайнството Причастие е основано именно на трапеза, защото там е мястото, където всички хора ще бъдат едно. Мястото на вярата е в праксиса, в живота на всяко семейство.

Именно в тези забързани времена вярата дава устои, върху които човек може стъпи, първо, когато възпитава себе си и след това, когато възпитава децата си. Аз съм радетел на спазването на традициите, защото моята вяра не кореспондира с религиозното ми знание и образование, казва пътешественикът Юлия Попчева. Според нея за вярата трябва да се говори достъпно, защото ни позволява да спрем и да се вгледаме в себе си. Вярата е важна, когато е осмислена и позната.
Поклонничеството тръгва от децата, а от тях стига до родителите. Много често местата, които сме посетили от училище с децата, след това те водят родителите си. Поклонничеството е нещо, което се прави с дух и истина, категорична е Попчева.

В неделното училище Велина Тонева залага на различни методи, за да предаде на децата по достъпен начин християнските ценности. Използват иновативни методики като библиодрама, Монтесори педагогика, Валдорф педагогика. Основно оставям децата да ме заведат там, където те искат да стигнат, казва тя и допълва, че всяко нещо в неделното училище се прави с някаква кауза. В началото на учебната година, например помагат на социално слаби деца с пособия за училище. Около Рождество Христово е друга кауза - правят подаръци на деца на затворници.

Преди две години пък започва друга кампания, която продължава целогодишно - събират всякакви иконични изображения от кутии за бои за яйца, брошури и др. и с изображенията правят колажи и картички, които след това продават или подаряват на онкоболни деца. Каузата продължава вече трета година, като за това време са дарили над 10 хил. лв. за болни деца.

Юлия Попчева, която е по професия етнолог, обучава деца от неделното училище на народни танци и разказа, че децата там си помагат едно на друго. Като пътешественик, Попчева разказа, че досега не е пътувала с дете, въпреки че на Камино Де Сантяго (Пътя към Сантяго де Компостела) има много пътуващи деца. Поклонението изисква да се откъснеш от битовизма, да се откъснеш от ежедневния лукс и удобства. Онова, което се случва, е че оставаш да живееш единствено с раницата си. Така по пътя много лесно се разбира, че всъщност се нуждаем от много малко неща като вещи.

Велина Тонева разказа, че в България също има установени поклоннически пътувания. Те са два поклоннически пътя, тясно свързани с почитта към св. Йоан Рилски. Единият път тръгва на 1 август от София (от храма “Св. София”) - казва се Пътят на Св. Йоан Рилски Чудотворец и за шест дни се стига до Рилската света обител, където пристигат на 6 август, когато се чества Преображение Господне и пътят приключва с литургия. Това поклонническо пътуване се извършва вече от 10 години. От тази година вече има и служба на Седемте Рилски езера, където се служи специално за поклонниците.
Тази година ще има и друго поклонническо пътуване, което се отличава от другите - „Светият път – 550 г. от пренасяне мощите на св. Йоан Рилски от Търново в Рила“, което е едномесечно поклонническо пътешествие.

Чуйте целия разговор в звуковия файл

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изградиха първата водеща линия за незрящи в подлез в София

В подлеза на бул. "Цариградско шосе“, при бившия хотел "Плиска“, вече е факт първата водеща (тактилна) линия за незрящи. Идеята идва от Виктор Асенов, който е със 100% вродена слепота и от години се бори за по-безопасна среда за хората като него. Инициативата подема кметът на район "Слатина“ Георги Илиев, а проектът е осъществен с..

публикувано на 13.01.25 в 09:04

С временни прекъсвания снеговалежите продължават

През следващото денонощие метеорологичната обстановка в южната половина от страната ще остане усложнена. С временни прекъсвания снеговалежите ще продължат, като значителни ще бъдат в Рило-Родопската област, Странджа и Сакар, а слаби - в Предбалкана, съобщиха от НИМХ. Без валежи ще бъде в Дунавската равнина. Вятърът ще се ориентира от североизток - ще е..

публикувано на 13.01.25 в 07:35
Със Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд

Цариброд: трябва да сме сплотени и единни

Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия.  Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е  поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..

публикувано на 12.01.25 в 11:54
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13