Затова репортерът ни Красимир Мартинов и травъл блогърът Венета Николова ни разказаха за две интересни места в близост до София. За да ги посетим, са ни достатъчни само няколко часа. Едното от тях е в района на град Брезник, а другото - в близост до Годеч.
Гигинският манастир от няколко години е добре познат както на поклонниците, така и на обикновените туристи. Популярността му нарасна значително, след като в него се засели настоящият му игумен Никанор. Отново в Брезнишко, но в друга посока, е далеч по-малко известният Билински манастир „Св. Архангел Михаил". Подобно на Църногорския манастир, тази света обител също дълги години е била безстопанствена, а безценните ѝ стенописи се рушали. В момента обаче се реставрират и общината възнамерява да облагороди района, за да привлича туристи.
Вярна на себе си, блогърът Венета Николова, обаче, решава да се отправи натам преди и това свято място да бъде обезличено от, както казва тя - хорска суета и амбиции.
Преди близо хиляда години край днешното село Билинци били поставени основите на манастир от някой си болярин Милутин. Към 14 век тук вече се разпростирал голям манастирски комплекс, състоящ се от църква, жилищни сгради, стопански постройки и отбранителна кула. За това свидетелстват археологически останки в двора на манастира. В наши дни само църквата е оцеляла, всичко останало е рухнало - разказа ни Венета Николова.
Билинският манастир се намира край село Билинци - на 66 км. от София. След като отминете град Брезник и влезете в с. Билинци, паркирайте колата на края на селото. Манастирът е разположен в живописна местност, на около 25 мин. пеша от най-крайните къщи на Билинци. До него се стига по удобен черен път. Също толкова живописен е и пътят до храма на село Беренде.
Разположено едва на десетина км. от Годеч, Беренде не се отличава от останалите населени места в района. Но пък притежава безценно богатство - църквата „Св.св. Петър и Павел“. Оказва се, че стенописите там са с 50 години по-стари от тези в Боянската църква, най-ценните от които се датират към 1259 година.
Църквата се намира на около километър от Беренде, близо до брега на р. Нишава, в трудно достъпна, но много живописна местност. Самото село наброява около 22 постоянни жители - все приветливи и услужливи хора, които с удоволствие ще ви упътят.
Още - чуйте в звуковия файл.Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..
Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г. Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности. Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС. През пролетта са засадени 700 дървета..
През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..
В ранните часове на деня от запад-северозапад облачността ще продължи да се увеличава, но все още ще е без валежи. Над източните райони ще преобладава ясно време. Ще духа до умерен южен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 4°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През..
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.