Затова репортерът ни Красимир Мартинов и травъл блогърът Венета Николова ни разказаха за две интересни места в близост до София. За да ги посетим, са ни достатъчни само няколко часа. Едното от тях е в района на град Брезник, а другото - в близост до Годеч.
Гигинският манастир от няколко години е добре познат както на поклонниците, така и на обикновените туристи. Популярността му нарасна значително, след като в него се засели настоящият му игумен Никанор. Отново в Брезнишко, но в друга посока, е далеч по-малко известният Билински манастир „Св. Архангел Михаил". Подобно на Църногорския манастир, тази света обител също дълги години е била безстопанствена, а безценните ѝ стенописи се рушали. В момента обаче се реставрират и общината възнамерява да облагороди района, за да привлича туристи.
Вярна на себе си, блогърът Венета Николова, обаче, решава да се отправи натам преди и това свято място да бъде обезличено от, както казва тя - хорска суета и амбиции.
Преди близо хиляда години край днешното село Билинци били поставени основите на манастир от някой си болярин Милутин. Към 14 век тук вече се разпростирал голям манастирски комплекс, състоящ се от църква, жилищни сгради, стопански постройки и отбранителна кула. За това свидетелстват археологически останки в двора на манастира. В наши дни само църквата е оцеляла, всичко останало е рухнало - разказа ни Венета Николова.
Билинският манастир се намира край село Билинци - на 66 км. от София. След като отминете град Брезник и влезете в с. Билинци, паркирайте колата на края на селото. Манастирът е разположен в живописна местност, на около 25 мин. пеша от най-крайните къщи на Билинци. До него се стига по удобен черен път. Също толкова живописен е и пътят до храма на село Беренде.
Разположено едва на десетина км. от Годеч, Беренде не се отличава от останалите населени места в района. Но пък притежава безценно богатство - църквата „Св.св. Петър и Павел“. Оказва се, че стенописите там са с 50 години по-стари от тези в Боянската църква, най-ценните от които се датират към 1259 година.
Църквата се намира на около километър от Беренде, близо до брега на р. Нишава, в трудно достъпна, но много живописна местност. Самото село наброява около 22 постоянни жители - все приветливи и услужливи хора, които с удоволствие ще ви упътят.
Още - чуйте в звуковия файл.Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..