Затова репортерът ни Красимир Мартинов и травъл блогърът Венета Николова ни разказаха за две интересни места в близост до София. За да ги посетим, са ни достатъчни само няколко часа. Едното от тях е в района на град Брезник, а другото - в близост до Годеч.
Гигинският манастир от няколко години е добре познат както на поклонниците, така и на обикновените туристи. Популярността му нарасна значително, след като в него се засели настоящият му игумен Никанор. Отново в Брезнишко, но в друга посока, е далеч по-малко известният Билински манастир „Св. Архангел Михаил". Подобно на Църногорския манастир, тази света обител също дълги години е била безстопанствена, а безценните ѝ стенописи се рушали. В момента обаче се реставрират и общината възнамерява да облагороди района, за да привлича туристи.
Вярна на себе си, блогърът Венета Николова, обаче, решава да се отправи натам преди и това свято място да бъде обезличено от, както казва тя - хорска суета и амбиции.
Преди близо хиляда години край днешното село Билинци били поставени основите на манастир от някой си болярин Милутин. Към 14 век тук вече се разпростирал голям манастирски комплекс, състоящ се от църква, жилищни сгради, стопански постройки и отбранителна кула. За това свидетелстват археологически останки в двора на манастира. В наши дни само църквата е оцеляла, всичко останало е рухнало - разказа ни Венета Николова.
Билинският манастир се намира край село Билинци - на 66 км. от София. След като отминете град Брезник и влезете в с. Билинци, паркирайте колата на края на селото. Манастирът е разположен в живописна местност, на около 25 мин. пеша от най-крайните къщи на Билинци. До него се стига по удобен черен път. Също толкова живописен е и пътят до храма на село Беренде.
Разположено едва на десетина км. от Годеч, Беренде не се отличава от останалите населени места в района. Но пък притежава безценно богатство - църквата „Св.св. Петър и Павел“. Оказва се, че стенописите там са с 50 години по-стари от тези в Боянската църква, най-ценните от които се датират към 1259 година.
Църквата се намира на около километър от Беренде, близо до брега на р. Нишава, в трудно достъпна, но много живописна местност. Самото село наброява около 22 постоянни жители - все приветливи и услужливи хора, които с удоволствие ще ви упътят.
Още - чуйте в звуковия файл.Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..