Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес започва Европейската седмица на младежта

Интересни инициативи въвличат ученици в актуалните теми на ЕС

Чрез интерактивни игри младши посланици научават как се осъществява законотворчеството на Стария континент

Националната финансово-стопанска гимназия е училище посланик
Снимка: Архив
Представителите на "училищата-посланици" на Европейския парламент (ЕП) през тази учебна година заминават за Брюксел, за да се включат в първите учителски семинари, посветени на преподаването за Европа в клас.

Наградените учебни заведения - 10 от общо 40 училища-посланици от цялата страна, бяха избрани от Бюрото на ЕП в България, а при оценката под внимание са взимани темите и обхватът на извършените дейности, достигнатите ученици и отзвукът в социалните мрежи.

Всяка година програмата събира по няколко пъти в Брюксел най-заслужилите учители, за да обменят опит и да създадат контакти. В дневния ред на семинарите тази година са включени: „Европа в класната стая и в училище“: вдъхновяваща работилница от Europe House Ryckevelde, размяна на добри практики между училища-посланици, представяне на образователните инициативи за младежи. Разбира се, предвидено е и посещение на сградите на ЕП и Дома на Европейската история.

Европарламентът е съорганизатор и на водещо събитие на Европейската седмица на младежта, която се провежда от днес до 5 май. Темата е „Демокрацията и аз“, а приблизително 700 млади хора ще участват в серия от събития в сградите на ЕП.

За участието в програмата и реализираните дейности до момента - разговаряхме Цветелена Таралова, преподавател по английски език и старши посланик в едно от училищата в столицата, обхванати от програмата у нас през тази учебна година - Националната финансово-стопанска гимназия.

Това е най-интересното нещо, което би могло да се случи на учениците – да учат по нетрадиционен начин, чрез участие в инициативи, в които те са главните лица. Много от предложенията и дейностите са по идея на младши посланиците (ученици от 8-и до 12 –и клас).

Тя обясни, че двама евродепутати са гостували на място по покана на посланиците - Петър Корумбашев и Ева Майдел.

Ученици от Националната финансово-стопанска гимназия се включват в дискусия за възможностите за младите хора в ЕС, взели са и участие в интерактивните игри, посветени на законодателния процес на ЕП.

По думите на Цветелена Таралова всичко, което се случва в България и Европа интересува децата, защото много от тях пътуват или ще искат да продължат образованието си в сруга страна от ЕС.

Посланичеството на училището не се затваря само в тази учебна година – подчерта зам.-директорът на гимназията Радина Попова и посочи значението на участието в европейски проекти за младите хора.

Очаква се и през втората половина на 2019 г. сходен брой училища посланици на Европейския парламент да вземат участие в подобни семинари и събития.

Освен тези стимули Програмата предлага и пътувания за участие в програма „Евроскола“ в Страсбург и различни други ad hoc инициативи на европейските институции. Останалите награди ще бъдат обявени след приключването на финалното оценяване през месец юни.

Чуйте повече по темата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54