Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добрият работодател е справедлив и признава постиженията на служителите си

Тодор Христов в работен процес



В „Радиоприемница“ седмицата от 30.04 до 03.05 условно сме нарекли "Трудова седмица", а поводът е Празника на труда, който отбелязваме на 1 май. Желанието ни е да засегнем различни аспекти от трудовия процес на хората, като започнем от разбирането за труда, трудовата мотивация, организационната култура, новите форми на усъвършенстване, възможностите за квалификация и по-добро представяне в работата.

Първото издание от поредицата за труда посветихме на личностното самоусъвършенстване, модерните форми на управление, на съвременните разбирания за взаимоотношенията между работодател и работник. По темата разговаряхме с Тодор Христов, създател на интернет платформа за безплатно обучение на предприемачи и служители.

Той обясни, че целта на интернет платформата е да бъдат споделяни практични идеи и добри практики по важни въпроси, свързани с успешния бизнес, кариера и живот.

Тодор Христов разказа, че не е лесно с няколко думи да се обясни как с изгражда ефективен екип, но едно от най-важните неща е един ръководител да познава нуждите и желанията на служителите си, за да може да поддържа техния ентусиазъм за работа на високо ниво.

Той посочи, че практиката показва, че в началото повечето служители започват нова работа с относително висок ентусиазъм, който с времето той спада заради неподходящи действия на самия ръководител или лоши условия в организацията.

Има три фактора, които един ръководител трябва да обезпечи, тъй като те водят до повече ентусиазъм на работното място.  

Първият фактор е свързан със справедливостта. Служителите искат да бъдат третирани справедливо на работното място, следователно един ръководител трябва да осигури справедливо отношение към всички, справедливо заплащане, безопасни условия на труд, както и баланс между работата и личния живот.

Вторият фактор е свързан с постиженията. Хората искат да вършат важна и полезна работа, но и да бъдат признати за това, че я вършат. Затова един добър мениджър следва да изгради работна среда, в която да има не само скучни и рутинни задачи, но и предизвикателни и интересни работни задачи. Трябва и да подава по-често регулярна обратна връзка на служителите си – кой как се справя. Трябва също и да отдава признание за добре свършената работа, както и да има определени фирмени цели, към които служителите да бъдат съпричастни и да се стремят да постигнат.

Третият фактор е свързан с приятелството – тъй като хората, когато работят, искат да се радват на добри отношения със своите колеги, един ръководител следва да насърчава добрата работна атмосфера, взаимното уважение, работа в екип, емпатията между хората. Добре е това да се прави с личен пример от самия ръководител, а не само да се изисква, защото личният пример е заразителен, както положителният, така и отрицателният.  

Съвременната практика за управления  на човешки ресурси еднозначно посочва, че когато говорим за признание и цялостна мотивация на хората, за да бъдат те съпричастни и ангажирани, трябва да има балансиран микс от материални и нематериални насърчения.

Насърченията могат да бъдат изразени в парична премия, но когато това не е в правомощията на прекия ръководител, той може да използва похвалата и публичното признание за добре свършената работа, което посочва Христов, може да даде крила на един служител в дадена ситуация.

Оказва се, че истината е в търсенето на златната среда, а дорасли ли са българските работодатели и служители за съвременните работни отношения – чуйте от разговора на Красимир Мартинов с Тодор Христов.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54