Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

1 май преди 1989-а: Пропаганда, патос и всенародни тържества

Снимка: Иво Иванов, личен архив

1 май е Международен ден на труда и официален празник или неработен ден в повече от 80 държави. На тази дата много страни отбелязват обществените и икономически постижения на организираното работническо движение, борбата за по-голяма държавна защита за работещите.

Историята на празника се свързва с международното социалистическо движение през XІX век и работническите протести за  елементарните социални права, като едно от основните искания е въвеждането на 8-часов работен ден. Това искане е издигнато най-напред от работниците в Австралия на 21 април 1856 г. и оттогава Денят на труда се чества в страната всяка година. Каменоделци и строители от Мелбърн спират работа и тръгват на протестно шествие, завършило с демонстрация пред сградата на парламента. Така те стават първите, които отстояват правото си на достоен труд и почивка, а протестът им получава широка подкрепа от трудовите хора по света. На 1 май 1886 г. профсъюзите в САЩ провеждат мащабна национална стачка, в която участват над 300 000 работници от цялата страна с искане за въвеждане на официален 8-часов работен ден.

Първи май в България...Първият опит за честване на Първи май в България е през 1890 г. по инициатива на Българското типографско дружество в София, а през 1893 г. е първото масово отбелязване на празника в София, Пловдив и Видин. През 1939 г. с указ на цар Борис III Първи май е обявен за официален празник, а след политическите промени от 9 септември 1944 г. Денят на труда става един от най-тачените и почитани празници у нас. През следващите 45 години той традиционно се отбелязва с мащабни манифестации в цялата страна.

...в миналото...В предаването ни "Радиоприемница" на 1 май ви върнахме назад във времето с помощта на Златния фонд на БНР, за да си припомним как е звучал празникът в годините преди у нас да започнат демократичните промени. Времето на манифестациите, всенародните тържества, вълненията около същността на този празник - свободния и съзидателен човешки труд, както и на възторженото отношение към него отдавна е отминало. Времената се менят, а с тях и ценностите и нравите.

Спомените за миналото, дори то да е оставило сериозни белези, постепенно избледняват. Връщаме се към него, когато искаме да сравним сегашния си живот и да се запитаме дали сме извлекли поуките, дали носим в себе си истинска промяна и готовност да се борим за нея или повече робуваме на стереотипи, на клишета и на чужди влияния...

... и днес

Чуйте отново в "Радиоприемница": 1 май през годините със свидетелствата от Златния фонд на БНР за празнично слово на Тодор Живков, едно от най-популярните имена навремето - героят на социалистическият труд Найда Манчев, поетесата Елисавета Багряна, актьорите Емилия Радева  и Апостол Карамитов, както и изявените журналисти от близкото ни минало Божана Димитрова и Боян Бонев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частичното бедствено положение в Община Костинброд остава до понеделник

След пожара частичното бедствено положение на територията на засегнатите населени места в Община Костинброд остава до понеделник, съобщи пред БНР-Радио София кметът Трайко Младенов. В момента продължава описването на щетите. "Още очакваме от компетентните органи да ни кажат какъв е източника на възникналия пожар. Първата ни задача беше..

публикувано на 25.07.25 в 16:28

Димитър Петров: Ако кажа, че СОС изпраща успешен сезон, ще излъжа

Много от нещата, които искахме да решим и приемем в Столичния общински съвет (СОС) през този сезон, не можаха да станат, защото или бяха блокирани в ранен етап, или бяха саботирани в самите сесии. Съветът може да направи много неща, но политическо отношение излизаме във ваканция нито като оптимисти, нито като песимисти. Това е оценката..

публикувано на 25.07.25 в 15:29
Природен парк „Витоша“

"Безотговорността е най-опасната искра" - напомня кампания за опазване на горите

В разгара на активния сух и много горещ летен сезон, стартира кампания, наречена “Безотговорността е най-опасната искра“ . Темата ѝ ще бъде “Разходи се сред природата - не оставяй следи“ .  В предаването „Добър вечер, София“ разговаряме с инж. Дарин Ковачев - главен горски инспектор към дирекция Природен парк “Витоша“ , за това по какъв начин..

публикувано на 25.07.25 в 14:45

Със сатирични видеа Мими Шишкова популяризира демократичните ценности

Мими Шишкова е позната в социалните мрежи като "проклета жена".  Тя разказва политически сюжети в TIkTok видеа . Редовно качва в платформата хумористично съдържание, с което обяснява как работят някои институции или пък критикува политически партии. Случвало се е китайското приложение да свали нейно видео, но сега вече изтрива целия ѝ профил...

публикувано на 25.07.25 в 14:10
Опакованата Триумфална арка в Париж, 2021 г.

Как с краткотрайните си творби Кристо заживя във вечността

През юни т.г. се навършиха 90 години от рождението на световноизвестния артист от български произход Христо Явашев – Кристо , а през май – 5 години от неговата кончина. Той разбира се, винаги ще бъде помнен, изучаван и разгадаван в средите на изкуството, от творци и почитатели. Инсталациите му, някои от които са правени в екип със..

публикувано на 25.07.25 в 13:21
Таня Николова и Христина Попова

Ден на съвременното българско изкуство в Нови хан

. В Нови хан подготвят ден, посветен на съвременното българско изкуство . Творческо ателие, литературно четене и брут-арт изложба са сред акцентите в програмата.  В предаването "Радиокафе" на БНР-Радио София за събитията разказаха  Таня Николова и Христина Попова . Много рядко гостува съвременно изкуство - съвременни художници, артисти..

публикувано на 25.07.25 в 11:35

Теракота в гроб с кремация откриха археолозите в Хераклея Синтика

Поредна интересна теракота в гроб с кремация откриха археолозите от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) при спасителните разкопки в Западния некропол на Хераклея Синтика, съобщиха от Archaeologia Bulgarica. Бронзовата монета от ямата ориентира към погребение през III-I в. пр. Хр. Предстои уточняване на периода, след като монетата бъде..

публикувано на 25.07.25 в 08:25