Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възможността за развитие - фактор за започване на нова работа

Снимка: Pixabay
Да станеш шеф не се става от днес за утре, казва специалистът по човешки ресурси Анелия Димитрова, която гостува днес в предаването “Радиоприемница”. По думите ѝ мениджърската позиция не е просто атрактивна, но и много отговорна и се изискват определени качества за нея.  

Мотивацията е процес, който зависи и от работодателя, и от работника. Този процес започва още с подбора на персонала. Когато вътрешните източници на мотивацията у работника намират място или са провокирани от фирмата, в която той работи, нещата се случват с по-голяма лекота.

Освен заплатата и социалните придобивки, все повече се цени дали работодателя инвестира в теб, в това да учиш, непрекъснато да придобиваш нови умения и знания на работното място. Дали ти дава свобода на действие, разбира се в някакви разумни граници, киоти са съответната позиция, дали дава възможността за баланс между личния и професионалния живот, като възможността да работиш home office (работа от вкъщи).

Всичко това, заедно с желанието за самоусъвършенстване, е двигателят, който движи хората професионално напред. Когато работодателят осъзнава тези необходимости и може да ги предложи на служителите си, тогава се срещат двете страни.
При наемането на нов служител, професионалните качества лесно могат да се докажат със CV и предишен опит, но личностните качества като мотивация за учене и усъвършенстване, възможността за адаптиране към промените, както и желанието и креативността, са по-трудни за разбиране неща, които налагат използване на услугите на специалист “Човешки ресурси”. 

Безработицата в страната е достигнала дъното. В момента има повече търсене, отколкото предлагане и трябва проактивно да се търсят кандидати за работа, т.е. да бъдат търсени в различни социални мрежи, кариерни форуми и т.н. В момента на пазара на труда хора без никакви умения трудно се реализират и на най-ниските позиции, защото се изисква базова, функционална грамотност, която да е основа на всичко останало. 

Така, практически желанието за учене е най-голямото качество, което се търси в работниците. Заплатата е един от всички фактори, които играят роля при вземането на решение за нова работа. В същото време кандидатите не винаги са наясно с това какво търсят.

Образованието трябва да развие у децата желание да учат, като това може да се развива винаги. Работодателите трябва да предлагат възможности за развитие на служителите си, които пък да стават по-функционални. Бизнесът трябва да се обърне към образованието, а служителите трябва да свикнат да учат дори и след като започнали работа, става ясно от думите на Анелия Димитрова.

Екология на взаимоотношенията е важна, за да се случва комуникацията по флуиден начин и да могат двете страни да се позиционират и по-сбодно да изразяват това, което искат да изразят. Това е както в междуличностните взаимоотношения, но и на пазарно ниво, казва Капка Стойкова - консултант в областта на “Човешките ресурси“, която работи с европейската програма “Хоризонт 20/20”.Според Стойкова слабост на пазара на труда в момента е съществуващата криза на доверието.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

17-годишен остава в ареста заради побой в столичния кв. "Стрелбище"

Момче на 17 години остава в ареста заради побой в столичния квартал "Стрелбище" снощи. Първоначално по случая бяха задържани 14 непълнолетни, заподозрени в съпричастност към побоя над мъж, който е разхождал кучето си. 13 от тях бяха освободени, като според началникът на Четвърто районно управление Кристиян Тонев скандалът е бил предизвикан от..

публикувано на 08.07.25 в 18:26
Димитър Николов

Добри новини от Бургас за артистични младежи и за хора с деменция

До броени дни в Бургас ще бъдат предоставяни специални гривни за проследяване на възрастни хора, които страдат от деменция . "Ако видите човек с лилава гривна с изображение на незабравка, знайте, че е наш съгражданин, който страда от деменция. Проявете разбиране и помогнете! Може да е забравил как да стигне до дома си или да е дезориентиран..

публикувано на 08.07.25 в 18:06
Снимка: climatebook.gr/Климатека

BG Alert трябва да предупреждава за горещи вълни! Те са природно бедствие

България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова   - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..

публикувано на 08.07.25 в 16:50
Адв. Деян Драгиев

Адв. Деян Драгиев: Дали е работещ законът за личния фалит, ще се разбере след години

Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..

публикувано на 08.07.25 в 15:37

Как са изглеждали средновековните настолни игри?

Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..

публикувано на 08.07.25 в 15:29

Скулпторът Александра Попова: Металът има характер

Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..

публикувано на 08.07.25 в 14:45
Повечето общински жилища са в панелки, строени преди години

Столичната община не е брокер. Общинските жилища трябва да са инструмент за социална политика

След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли ,  председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..

публикувано на 08.07.25 в 14:35