Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Института за икономически изследвания при БАН:

Трябват ни 44 години на запазени темпове растеж, за да стигнем БВП на ЕС

Снимка: архив
Икономическият растеж на БВП на България е сред най-ниските измежду новите страни-членки на ЕС, отбелязаха експерти от Института за икономически изследвания при БАН. Темпът през 2018 г. намалява до 3,1%, а през 2017 г. е бил 3,6%. Въпреки забавянето, растежът остава над средния за страните от ЕС, но е сред най-ниските от новите страни членки.

От Института посочиха, че за постигането на дългосрочен и траен растеж, са нужни структурни промени в икономиката.

Направените проучвания за 2018 г. и прогнозите за 2019-а не са особено обнадеждаващи. Според проф. Александър Тасев - директор на Института, това е отражение на държавното управление през последните 30 г. и липсата на устойчивост по отношение на икономиката ни.

Доц. Виктор Йоцов- ръководител на проекта, прогнозира, че ще има леко забавяне на икономическия растеж през 2019 г., а евентуално той може да се възстанови през следващата година. Забелязва се и изменение във факторите, които влияят на растежа - от износа към вътрешното потребление.

Ако се запазят същите темпове на развитие, каквито са в момента, за да достигнем половината от средното ниво за ЕС, ще ни трябват 27 години, а за достигане на нивото – 44 години.

Потреблението на домакинствата през изминалата година се увеличава с 6,3%, подкрепено от продължващото нарастване на доходите, увеличаване на заетостта и повишено доверие на потребителите. Същевременно, анализът, посветен на пазара на труда показва намаляване на заетостта през 2018 г. и задълбочаване на негативните тенденции за изчерпване на работната сила, заради демографския фактор.

Макар българската икономика да е силно зависима от чужди инвестиции, важно е тя да постигне дългосрочен и траен растеж от минимум 5% годишно, за да се осигури и растеж на доходите, и благосъстоянието на населението.

За това са нужни както структурни промени в икономиката, така и прилагане на дългосрочна държавна политика, подчертават от Института за икономически изследвания при БАН.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05