Изхвърлихме 2000 тона дрехи, пише в МОНИТОР в рубриката „Темата“. Близо 2000 тона стари дрехи събра Българският червен кръст в специалните контейнери на организацията за по-малко от четири години. Отделно само за два месеца София събра 79 тона вехти облекла в специални контейнери на общината. 92 са контейнерите на БЧК в общо четири града на страната. От тях 60 броя са разположени в София, 18 в Пловдив, 12 във Варна и 2 в Перник. Целта е мрежата от контейнери постепенно да обхване цялата страна, като следващият град ще е Бургас.
Носените дрехи периодично се събират и се извозват в специализирана фабрика за сортиране, където по-старите и негодни за обличане се рециклират. От тях се изработват продукти като почистващи кърпи, тапицерии за автомобили, материали за топлоизолация и редица други продукти. Част от годните за употреба дрехи се заделят за създаване на кризисен резерв на БЧК за подпомагане на пострадали при бедствия, аварии и кризи. Друга част от текстилните продукти, които са годни за използване отново, се изнасят предимно за страни от Третия свят в Африка, Централна Америка и Близкия изток.
Общината не казва кога ще приключи ремонтът на „Графа”, четем в СЕГА. Злополучният за столичани ремонт на улица „Граф Игнатиев”, на градинката пред църквата „Св. Седмочисленици” и на околните улици „Шишман” и „Шести септември” навърши една година при пълно информационно затъмнение кога ще приключи. Вчера изминаха 365 дни от началото на строително-ремонтните дейности. Както вече е добре известно, в началото договорът с изпълнителя „Джи Пи Груп” предвиждаше реконструкцията в т.нар. Зона 2 на центъра да трае до 300 дни, което означаваше всичко да е готово най-късно на 4 март. Датата неколкократно бе местена, което бе обяснявано първо със снега през зимата и впоследствие с дъжда през пролетта. В момента на информационната табела на обекта на пл. „Славейков” като срок за приключване на ремонта е записано 20 май. От общината обаче засега не потвърждават тази дата и не посочват друга. Кога ще приключи ремонтът на „Графа” има ключово значение, тъй като при забавяне „Джи Пи Груп” дължи 1 на сто от стойността на контракта за всеки просрочен ден, но не повече от 20% от общата му стойност, която е 24 200 000 лв. с ДДС.
Шофьорът, отнесъл вчера деца на кръстовище в столичния квартал Подуяне, е на 20 години и има пет нарушения на закона, три от които са за превишена скорост, обяви началникът на "Пътна полиция" в ГДНП Росен Рапчев, цитиран от МОНИТОР. За случилото се има всякакви хипотези, в момента се работи по тях, допълни Рапчев. Останалите две нарушения са за неправилно паркиране и използване на телефон при шофиране. Глобите за нарушенията шофьорът е заплатил. При инцидентът ключова е била високата скорост на водача, но от КАТ не са установили още каква е била. Сигнализацията на кръстовището е добра, както хоризонталната, така и вертикалната.
България пак втора в ЕС по жертви на пътя, извежда в заглавие ТРУД. С 611 жертви или 88 загинали на един милион от населението България е на второ място по убити по пътищата катастрофи и през 2018 г. Води Румъния с 96 жертви на 1 милион. Данните за 2018 г. бяха изнесени, когато представители на Световната здравна организация отбелязват глобалната седмица на ООН за безопасност на пътя от 6 до 12 май. Въпреки отчетения спад от 10 % за нашата страна, класацията повтаря картината от 2017 г., когато пак бяхме втори с 96 загинали на 1 милион жители след Румъния, която имаше 98 на 1 млн. А за 2016 г. България дори оглави класацията с 99 на 1 млн. пред Румъния с 97 на 1 млн. Нашите две балкански страни от 2010 г. насам са на челните места в ЕС и не падат под 80 убити на 1 милион жители. Средните данни за ЕС през 2018 г. са спаднали на 49 убити на 1 млн. жители, като през 2017 г. те са били 50 на 1 млн. От Световната здравна организация напомниха, че загиналите при катастрофи са само върхът на айсберга, тъй като са милиони хората по света, които получават различни травми, някои от тях остават инвалиди до края на живота си.
Ще има индивидуално подпомагане за отровените с глюкозан пчели, пише 24 ЧАСА. За фермерите, чиито пчелни семейства са отровени с веществото глюкозан, съдържащо се в пестициди, ще има индивидуално подпомагане по програмата де минимис, стигащо до 25 хил. евро. Това съобщи шефката на отдел "Животновъдство" в Министерството на земеделието, храните и горите Силвия Василева. Казусите се разглеждат поотделно, като стопанинът на пчелното семейство трябва да предостави проби от пчелина, както и проби от третираните площи. Предстои да се направи единна процедура, при която ще се изисква да се предоставят проби и от съседните площи, поясни Василева. Глюкозанът по принцип е разрешено вещество в пестицидите, то не е забранено и са необходими много изследвания, за да се докаже, че именно то е причината за измирането на пчелните семейства, поясни Василева. Мярката, която се предприема в момента - с индивидуално подпомагане, е само временна, докато не се изработи единна процедура.
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и екипът му обмислят да разширят Софийската математическа гимназия или да намерят нов терен за строителство на нова сграда. Целта на мярката е да се разреши проблемът с липсата на места в математическите паралелки за ученици в прогимназиален етап на образование. "Имаме нужда в София..
Община Перник ще предостави две общински жилища за нуждите на МБАЛ "Рахила Ангелова”. В тях ще бъдат настанени лекари от Индия, които са на специализация в здравното заведение. Докладната на кмета Станислав Владимиров е включена в дневния ред на предстоящото на 27 февруари заседание на ОбС. Към нея е прикрепено писмо от изп. директор на многопрофилната..
МВР продължава да издирва участници в инцидентите по време на протеста с участие на привърженици на "Възраждане" пред Дома на Европа в София. Пострадалите полицаи вече са добре и се възстановяват. Един от тях каза за БНР, че в протеста са се включили провокатори. До момента задържаните са около 10. Полицията в София продължава да издирва..
Специалисти от СБАЛАГ „Майчин дом“ ще извършват безплатни профилактични прегледи във Военномедицинска академия (ВМА). Консултациите ще продължат две седмици – от 25 февруари до 7 март, в кабинет №202, намиращ се на етаж 2 в Поликлиника-ВМА. Прегледите са в рамките на националната кампания за профилактика на рак на маточната шийка и въз основа на..
МВР арестува още трима души заради участие в погрома пред сградата на Европейската комисия в София. Протестът бе организиран от "Възраждане". До момента има 10 задържани. Двама от тях бяха пуснати на свобода заради депутатския си имунитет. Срещу петима има повдигнати обвинения за хулигански прояви с особен цинизъм, като един от тях е на 17 години...
Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) ще проведе извънредно заседание днес в Гранитна зала в сградата на Министерския съвет, съобщават от пресцентъра на Министерски съвет. Сред основните теми в дневния ред на заседанието са заложени обсъжданията на проекти на закони за социалната и здравната политика на страната за 2025 година..
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 ще се проведе в София между 24 и 25 февруари. Темата на софийското домакинство е “Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж”, а фокусът на българското председателство на инициативата е свързан с партньорство между градовете в контекста на разширяването на..