България започна да разбира, че трябва да се инвестира в наука и че това е една основа за развитие на всяка една страна. Това създава възможности за финансиране по различни проекти и младите учени могат да се занимават с решаването изключително интересни проблеми и да търсят отговори на въпроси, които вълнуват хората по цял свят, заяви Александър Атемин - докторант в Института по молекулярна биология и работи в областта на развитието на различни процеси в клетъчно ниво. Една от възможностите да се изучават процесите, които възникват при определени заболявания и проучването на лекарства за тях.
По повод усилията за овладяване на Болестта на Алцхаймер, Атамин посочи, че се работи усилено по различни видове лекарства, но все още няма краен продукт за това заболяване. Надеждите са до 10-15 години да бъде постигнат по-сериозен напредък в тази област.
Д-р Петър Ефтимов разказа за предстоящия форум "Какво следва в медицината", който ще се проведе на 12 май в зала "А1 Арена". Той засегна и въпроса с разработването на механизъм за "насочване" на клетките на имунната система на човека, чиято задача е да унищожават променените ракови клетки. Д-р Ефтимов изтъкна, че вече има две такива одобрени терапии и изрази надежда в бъдеще този тип терапия да стане широко достъпна и да се прилага при много видове тумори.
Д-р Петър Ефтимов и Александър Атемин са финалисти в конкурса за комуникация на науката FameLab. Двамата ще бъдат лектори в събитието "Какво предстои в медицината".
В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен”..
В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..
От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо". Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..
На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..
Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..
Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..
Единственото село в България с паметник на Буквите – с. Иваняне, празнува на 24 май, съобщиха от районната администрация в Банкя. Празничната програма ще завладее селото още от сутринта, като кметът на Иваняне Албена Иванова и район "Банкя“ са замислили тя да приключи чак в 22.00 часа. Програмата ще започне в 09.30 часа с разходка с..