Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рано е да говорим за ефективно лекарство срещу Болестта на Алцхаймер

Какво следва в медицината и какъв е очакваният медицински напредък, коментираха в предаването "Радиоприемница" биолозите д-р Петър Ефтимов и Александър Атемин.

България започна да разбира, че трябва да се инвестира в наука и че това е една основа за развитие на всяка една страна. Това създава възможности за финансиране по различни проекти и младите учени могат да се занимават с решаването изключително интересни проблеми и да търсят отговори на въпроси, които вълнуват хората по цял свят, заяви Александър Атемин  - докторант в Института по молекулярна биология и работи в областта на развитието на различни процеси в клетъчно ниво. Една от възможностите да се изучават процесите, които възникват при определени заболявания и проучването на лекарства за тях.

По повод усилията за овладяване на Болестта на Алцхаймер, Атамин посочи, че се работи усилено по различни видове лекарства, но все още няма краен продукт за това заболяване. Надеждите са до 10-15 години да бъде постигнат по-сериозен напредък в тази област.

Д-р Петър Ефтимов разказа за предстоящия форум "Какво следва в медицината", който ще се проведе на 12 май в зала "А1 Арена". Той засегна и въпроса с разработването на механизъм за "насочване" на клетките на имунната система на човека, чиято задача е да унищожават променените ракови клетки. Д-р Ефтимов изтъкна, че вече има две такива одобрени терапии и изрази надежда в бъдеще този тип терапия да стане широко достъпна и да се прилага при много видове тумори. 

Д-р Петър Ефтимов и Александър Атемин са финалисти в конкурса за комуникация на науката FameLab. Двамата ще бъдат лектори в събитието "Какво предстои в медицината".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С временни прекъсвания снеговалежите продължават

През следващото денонощие метеорологичната обстановка в южната половина от страната ще остане усложнена. С временни прекъсвания снеговалежите ще продължат, като значителни ще бъдат в Рило-Родопската област, Странджа и Сакар, а слаби - в Предбалкана, съобщиха от НИМХ. Без валежи ще бъде в Дунавската равнина. Вятърът ще се ориентира от североизток - ще е..

публикувано на 13.01.25 в 07:35
Със Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд

Цариброд: трябва да сме сплотени и единни

Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия.  Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е  поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..

публикувано на 12.01.25 в 11:54
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03