С проверки през 2017 и 2018 г. Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) вече установи, че у нас има такъв, но сега взимането на пробите ще се извърши по единна методология, изготвена от Генералната дирекция „Съвместен изследователски център“ на Европейската комисия.
От 1 януари 2020 г. ще влезе в сила Европейска директива за състава на хранителните стоки в страните членки и всяка от тях трябва да я транспонира към националното си законодателство. Едва след това ще могат да бъдат налагани санкции към производителите и предлагащите ги хранителни вериги.
Анализът на проверките на БАБХ през последните 2 години показва, че по отношение на безопасността на храните и етикетирането им, не са установени нарушения. Но взетите проби от стоките показва и друго – че продукти от един и същи бранд са били с различен състав и цена, каза Любомир Кулински, директор на Дирекция „ Безопасност на храните“ в Агенцията. Фрапиращ е бил случаят с адаптирано мляко за малки деца, където калцият, калият и фосфорът са били с два пъти по-малко съдържание от същия продукт в Европа.
Въпреки установените нарушения, до санкции не се стига, тъй като тогава липсва единна нормативна рамка, която да определя двойния стандарт на хранителните стоки като нелоялна търговска практика.
През 2019 г. такова законодателството също няма, но с промяна в Директивата за нелоялните практики и приемането на Директивата за състава на хранителните стоки, се правят стъпки към елиминирането на проблема, допълни председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов.
От юни, КЗП, съвместно с БАБХ, Министерството на икономиката, потребителски организации и научни институти, започват да взимат проби от седем продуктови групи стоки - спиртни напитки (които не са изследвани при предишните проверки на БАБХ), макаронени изделия, млечни продукти, сладкиши, зехтин, подправки и консерви, в които се включва бебешко пюре с броколи. Пробите ще бъдат взети от две от търговските вериги, които имат покритие на територията на Португалия (Лисабон), Испания (Барселона), Германия (Мюнхен), Гърция (Солун), Унгария (Будапеща) и България (София, Пловдив, Варна, Бургас и Русе). Тестовете ще бъдат извършени в акредитирани лаборатории в България по методологията на Генералната дирекция „Съвместен изследователски център“ на ЕК. най-вероятно през есента ще бъдат оповестени и резултатите от това проучване.
Чуйте още по темата.
Двамата събеседници във "Форум" за тази седмица - Георги Захариев и Алексей Пампоров , провокирани от водещия Лъчезар Христов, днес коментираха следните теми: Нощният транспорт на София. Спиране на нощни автобусни линии от Столичния общински съвет. Настояване от изпълнителната местна власт за преразглеждане на решението. Шенген – изстрадана..
Министърът на туризма Мирослав Боршош ще оглави работна група , която ще координира лично всички институции, от които зависи по-бързото издаване на туристически и работни визи, така необходими за развитие на българския туризъм. Това съобщи пред БНР-Радио София д-р Сийка Кацарова, председател на Българският съюз по балнеология и СПА..
В училищата медицинската помощ най-често се налага при инциденти, травми и неотложни състояния, показва анализ, направен от Съюза на парамедиците в България. Членовете на тази организация са квалифицирани именно в оказването на първа помощ. Затова от съсловния съюз изтъкват, че назначаване на парамедици в училищата може много да..
На 17.02.25 г. "Академия за Родители" ще отличи български работодателски компании, подкрепящи своите служители с деца. Целта е останалите компании да бъдат мотивирани да се погрижат по-добре за служителите си. Номинациите се събират до 31 януари 2025 г., каза пред Радио София Мариела Станулова - основател на "Академия за родители“ и член на..
Съвременните реалности на трудовия пазар изискват нови и още по-гъвкави решения, включително и заради повишаването на възрастовата граница при активно работещите служители. Young Talents.bg 50+ /“Млади таланти 50+”/ е новата платформа за подпомагане в търсенето и намирането на работа, кариерното развитие, обучение и менторство на зрели..
Изминалата 2024-та беше поредната трудна година за работодателите , защото беше белязана от недостиг на кадри в някои сектори - отражение и на демографската криза и застаряващото население, продължи да нараства трудовата миграция . Хората преосмислят ценностите, пренареждат приоритетите и ценят все повече гъвкавостта и автономията...
Стела Христова – Сачи, която е артист, прекрасна дама, с която си говорим за изкуство с къна, освен това е лайф – коуч, специализирала в сферата на женската енергия, хенна – майстор, водещ на подкаста “Играта на живота“, педагог, лектор, ментор и пътешественик. Поговорихме именно за нейните пътешествия, които са пълни с истории, от интересни..