С кампанията специалисти и пациентски организации обединяват усилия с цел подобряване на информираността за астмата.
Сред основните фактори за развитието ѝ са респираторните вируси, замърсеният въздух, тютюнопушенето и някои медикаменти. По-често от астма страдат родени чрез секцио деца и тези, които са приемали антибиотици в първата година от живота си, каза доц. Мария Стаевска, началник на Клиниката по алергология в Александровска болница.
Въпреки явните симптоми, често диагностиката се бави с години, защото задухът и кашлицата се диагностицират като бронхит и се лекуват с антибиотик, посочи специалистът.
Често първата изява на бронхиалната астма е по време на вирусна инфекция. Самата болест плаши. Много пациенти отричат, че имат астма и твърдят, че боледуват от бронхит.
В България с астма са диагностицирани едва половината от страдащите от заболяването. 45 процента от болните пък нямат добър контрол над болестта. Използването на инхалаторен медикамент може да маскира астмата, като всъщност възпалението не се контролира, а това може да постави пациентите в риск от животозастрашаващи пристъпи, посочи доц. Владимир Ходжев, председател на Българското дружество по белодробни болести. За да се избегнат страничните ефекти от кортикостероидите, при тежките случаи се назначава съвременна биологична терапия.
Основната цел на пациентската кампания е подобряване на информираността за възможностите за контрол над заболяването. Тя ще обхване столицата и големите градове в страната и ще продължи до Световния ден на спирометрията - 25 септември. Зад инициативата застана многократният световен шампион по плуване Петър Стойчев.
В рамките на кампанията в двора на Александровска болница бяха засадени дръвчета в подкрепа на опазването на чистотата на въздуха, като важен фактори за превенцията на астмата и алергиите. А от 20-ти до 23-ти май в Клиниката по алергология от 13 до 15 ч. специалисти ще правят безплатно спирометрия на желаещите пациенти.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..