Целта на Evidence-Based Trauma Stabilization (EBTS) е да се разработи научно обоснована програма за справяне с травмата. В обучителна програма са преминали експерти от Държавната агенция за бежанците, разказва гл. ас. Иво Попиванов - невропсихолог в Александровска болница и преподавател в НБУ.
Социалните работници към агенцията преминаха модул за психологическо образование за справяне с посттравматично разстройство и как се променя човек, подложен на високи нива на стрес. Те трябваше да обяснят това на разбираем език на бежанците. В България социалните работници нямат специализирано образование по социална работа, както е в Западна Европа.В Германия и Финландия те са били квалифицирани, дори фамилни терапевти.
Тренингът по програмата за травмата при бежанци е стартирал от срещи с майки, а след това са организирани и сесии с деца.
За целите на програмата психолозите са подготвили сценария " В долината на мечките", който се фокусира на символно ниво върху основни потребности, особено разклатени при уязвимите групи, каквито са бежанците, разказва детският психолог и терапевт Кристина Българанова.
Първата сесия е фокусирана върху построяването на сигурно място, тъй като една от основните потребности, която страда при постоянно местене, е сигурността. Така те на символно ниво строят защитно място, в което се свързват един с друг. След това идва сесия за ловене на риба, идването на врага, за да могат майката и детето да се научат да се защитават от външна заплаха. В четвъртата сесия президентът на всички мечки награждава всички за тяхното усилие да участват и за това, че са станали много близки.
Основното, което губят жените бежанци по пътя на бягството, е емоцията в отношенията с децата си, тъй като те се стремят да се запазят живи и здрави. Това обаче ги капсулира и те забравят да посрещат потребностите им - това, че имат нужда да бъдат гушнати или да бъдат попитани как е минал денят им.
Тестове по време на програмата са изследвали тревожността при децата и депресивността при родителите. Данните са сравнявани преди и след изследването, отчита гл. ас. Иво Попиванов. При децата нивото на стрес и тревожност е спаднало двойно след програмата. При родителите нивата на стрес са били по-устойчиви, но майките отчитат участието си в програмата като внимание за себе си.
Програмата за първа помощ на травматизирани деца бежанци и техните майки у нас тепърва ще се внедрява при интерес. В Германия тя вече се предлага като пакет социални услиги в бежанските центрове. Трима студенти от НБУ са били ангажирани и въз основа на резултатите подготвят магистърските си програми.
Още за програмата - чуйте в звуковия файл.Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..
Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..
"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..