Антония Бандармалиева определи Елин Пелин като "благодатен" автор за зрелостниците, като посочи, че разказът "Косачи" трябва да им е добре познат. Темата е много подходяща за есе, тъй като може да бъде направен паралел между представите на автора за отрудения селянин и неговия тежък живот и сегашните представи за това как хората живеят на село, отбеляза Божидар Георгиев.
Наблюденията от последните години показват, че писането на текст създава най-големите трудности на зрелостниците. Голяма част от днешните ученици, но не всички, не обичат да пишат текст. Възможността за писане на есе позволява на младежите, които са мислещи и имат усет към езика, да се изявят добре. Българският език и граматиката имат своята сложност, поради което се допускат различни грешки от правописната и пунктоационната норма.
Има две посоки, в които може да се търсят причините за тези затруднения. От една страна животът на съвременния човек е по-различен. Обществените промени през последните десетилетия доведоха до много по-динамичен живот, младите хора искат всичко да става бързо, а писането на текст става бавно. Другата посока е, че материалът, който се изучава е много, и самите учители не разполагат с достатъчно време, за да обърнат внимание на редактирането на текст.
Новата учебна програма, която вече е в сила за някои от етапите на обучение, е добре организирана и позволява на учителите да обърнат повече внимание на качеството, а не толкова на количеството на усвоявания материал, коментира Божидар Георгиев. Системата има и някои слабости, като един от проблемите е, че учителите нямат пряк контакт с авторите на програмата. Заедно с това има разделяне на определени теми в различни класове, което затруднява усвояването.
Днес наистина има проблем с грамотността, но не е достатъчно само да установяваме този проблем. Трябва да правим нещо, за да представим това качество като ценност в обществото. На 24 май, например, предстои да бъде проведена инициативата "Писане на диктовки". Това дава публичност на проблема, по него се работи, но вероятно е необходимо повече време, за да има някакви резултати, смята Антония Бандармалиева. Друг важен фактор за добрата грамотност на младежите е повечето четене. И то не на задължителната литература, която дават учителите за лятната ваканция, а тази, която им доставя удоволствие, добави Божидар Георгиев.
Учителската професия много често се превръща в "нещо като съдба". Ако обичаш тази професия, тогава можеш да я работиш, иначе е мъка, споделиха гостите в студиото на "Радиоприемница". Когато един учител върши с любов работата си в час, тогава учениците го разбират и го обичат. А най-важното мисия на всеки учител е да помогне на учениците да се изградят като личности.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..