Вероятно ви се е случвало да се разхождате из кварталите на София и да се възмутите от състоянието на детските площадки или градинки. Сигурно сте виждали и как някой тъпче тревата, защото е по-лесно да мине напряко през нея или да попаднете на младежи, които слагат краката си върху пейките или обръщат кошчетата с боклук, да настъпите прясно изхвърлен фас, обелка от плод или останки от храна. Затова по Радио София ви срещханме с едни хора, които вече променят тази вероятно „мила“ за някои и по-вероятно недолюбвана от други столична картинка. Те са Лили, Виктор, Петър и Евлоги - от инициативата „Бъди общественополезен“.
Първата преобразена градинка е в "Изток" - кварталът, който се оказва притегателната сила на доброто. Именно там са отраснали и съмишлениците на Виктор - Петър Домусчиев и Евлоги Вацев - млади хора със силно изразена обществена позиция. С размах и без да се замислят, прегръщат идеята му. Вярват, че настоящето е в нашите ръце и ако искаме то да е красиво, трябва само да се погрижим за него.
Магията на общественополезния труд заразява всички около тях. Не е нужно едно пространство да е свързано с твоето минало или ежедневие, за да заслужи вниманието ти. Лили Вачкова, за разлика от Виктор, Петър и Евлоги не е израснала в квартал "Изток", но общественият й дълг я води именно там и наравно с мъжете тя запрята ръкави и създава ред и красота за малки и големи. За повечето от нас е по-лесно да чакаме някой друг да свърши нашата работа. А ако не го направи сме готови да критикуваме и негодуваме. Разбиране, което според Виктор, лили, Петър и Евлоги, е погрешно, упадъчно и деградивно.
В последната акция на „Бъди общественополезен“ от миналата седмица в квартал "Дружба" с доброволен труд допринасят близо 40 души. Виктор Райковски е доволен, защото първата стъпка към мечтаната от него промяна за начина ни на мислене вече е направена. Доброволно извършената работа е най-искрена и най-заразителна. С ентусиазма си освен хората от квартала, героите ни успяват да привлекат и общинските администрации.
В края на ноември в Националния исторически музей беше официалното представяне на новата монография „ Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол) от фонда на Националния исторически музей“ . Публикацията, чийто автор е д-р Любава Конова , е посветена на една от най-богатите колекции от антична рисувана керамика в България,..
През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.) Според анализаторите..
Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..
Журналистите от БНР - Гергана Хрисчева и Мая Данчева са сред номинираните за годишните награди "Даниела Сеизова - В името на живота" 2024 г. Организатор на традицоинното събитие е Федерация "Български пациентски форум". Гергана Хрисчева, журнарист в Дирекция "Дигитални програми" на БНР е номинирана за подкаста на БНР "В центъра на..
Кой ще те спаси, когато целият ти свят отива на кино? Кой ще те обожава? Кой ще те вълнува? Три млади жени търсят отговорите на тези въпроси в новия филм на режисьора Димитър Коцев – Шошо - "Отговор на всички въпроси". Остава отворен въпросът и какво да правим с хората, които имат отговор на всички въпроси. “С тях разговорът е излишен. Те могат..
По-скъпа вода ще плащат перничани през новата 2025 година. Увеличението ще бъде с около 9.5%, което се равнява на около 0.40 лв. на 1 кубик вода. Предстоящото увеличение е залегнало в бизнес-плана на ВиК-Перник, който е одобрен от КЕВР, каза управителят на ВиК Перник Борислав Иванов: "Така че, то е планово. В тази цена са включени всичките компоненти,..
Младият живописец Самуил Велев изследва връзката между външния и вътрешния свят в над 40 портрета от изложбата си „Непознат“, позиционирана в културно пространство "Бобина" от 3 до 12 декември. Вдъхновението за изложбата идва от самата работа и експериментът с живописния похват, като 23 от картините са върху платно, а 21 са върху хартия. “Картините..