Вероятно ви се е случвало да се разхождате из кварталите на София и да се възмутите от състоянието на детските площадки или градинки. Сигурно сте виждали и как някой тъпче тревата, защото е по-лесно да мине напряко през нея или да попаднете на младежи, които слагат краката си върху пейките или обръщат кошчетата с боклук, да настъпите прясно изхвърлен фас, обелка от плод или останки от храна. Затова по Радио София ви срещханме с едни хора, които вече променят тази вероятно „мила“ за някои и по-вероятно недолюбвана от други столична картинка. Те са Лили, Виктор, Петър и Евлоги - от инициативата „Бъди общественополезен“.
Първата преобразена градинка е в "Изток" - кварталът, който се оказва притегателната сила на доброто. Именно там са отраснали и съмишлениците на Виктор - Петър Домусчиев и Евлоги Вацев - млади хора със силно изразена обществена позиция. С размах и без да се замислят, прегръщат идеята му. Вярват, че настоящето е в нашите ръце и ако искаме то да е красиво, трябва само да се погрижим за него.
Магията на общественополезния труд заразява всички около тях. Не е нужно едно пространство да е свързано с твоето минало или ежедневие, за да заслужи вниманието ти. Лили Вачкова, за разлика от Виктор, Петър и Евлоги не е израснала в квартал "Изток", но общественият й дълг я води именно там и наравно с мъжете тя запрята ръкави и създава ред и красота за малки и големи. За повечето от нас е по-лесно да чакаме някой друг да свърши нашата работа. А ако не го направи сме готови да критикуваме и негодуваме. Разбиране, което според Виктор, лили, Петър и Евлоги, е погрешно, упадъчно и деградивно.
В последната акция на „Бъди общественополезен“ от миналата седмица в квартал "Дружба" с доброволен труд допринасят близо 40 души. Виктор Райковски е доволен, защото първата стъпка към мечтаната от него промяна за начина ни на мислене вече е направена. Доброволно извършената работа е най-искрена и най-заразителна. С ентусиазма си освен хората от квартала, героите ни успяват да привлекат и общинските администрации.
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..
Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..
За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..