Виолин Неделчев, два пъти отличен с наградата за учител на годината по изобразително изкуство, казва, че е учител от 1994 година, а в професията, превърнала се в съдба, е влязъл случайно.
Споделя, че днес всичко се развива много динамично и съвременното образование няма нищо общо с образованието при предишните поколения.
Ние се променяме спрямо ситуация, спрямо това какви са сега децата. Не те, ние си настройваме часовника. За да може да се получи връзка между съвременния ученик и съвременния учител, трябва учителят да слезе на нивото на ученика. Да промениш себе си, не значи да се промениш като личност, а просто да се научиш на тези нови технологии, за да може да ги прилагаш и да бъдеш полезен на децата, казва Виолин.
В часовете по изобразително изкуство на Виолин, класифициран като учител от ново поколение, децата се запознават с 3D принтер, 3D технологии и 3D писалки, както и с модерното изкуство карвинг.
Така, вместо с пластилин и глина, децата създават произведения на изкуството от хранителни продукти, които после консумират. За фон пък им служи хубава музика.
Произведенията, създадени от други, по-трайни материали, участват в благотворителни изложби, а събраните средства се даряват за деца, лишени от благотворителни грижи.
Да научиш едно дете да помага на друго, да се помага на по-слабия, на по-неможещия, е изключително ценно, казва Виолин Неделчев.
Обяснява, че самите ученици, когато са мотивирани, искат сами да се включат в добротворчеството, да създадат нещо, да бъдат чути и видени. Родителите също остават доволни, че децата им изразяват себе си, полезни са и показват, че в България се случва нещо хубаво.
Има ценностна система в образованието, която все още съществува, казва Виолин.
И тъй като акцентът ни е върху децата – таланти, попитахме Виолин Неделчев каква е спецификата при работата с тях. Той, обаче, обясни, че всички деца са талантливи. Когато преподава на деца, които са надарени в различна степен, се стреми по такъв начин да работи с тях, че крайният резултат да е добър за всички.
Обяснява, че възнаграждава труда, защото в процеса на работа по едно произведение са важни именно трудът и желанието. Наградата накрая води до още хъс за развитие, споделя Виолин и допълва, че винаги напомня на децата, че изкуството съществува в името на свободата.
На какво още учи децата Виолин Неделчев – чуйте в звуковия файл.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..