Виолин Неделчев, два пъти отличен с наградата за учител на годината по изобразително изкуство, казва, че е учител от 1994 година, а в професията, превърнала се в съдба, е влязъл случайно.
Споделя, че днес всичко се развива много динамично и съвременното образование няма нищо общо с образованието при предишните поколения.
Ние се променяме спрямо ситуация, спрямо това какви са сега децата. Не те, ние си настройваме часовника. За да може да се получи връзка между съвременния ученик и съвременния учител, трябва учителят да слезе на нивото на ученика. Да промениш себе си, не значи да се промениш като личност, а просто да се научиш на тези нови технологии, за да може да ги прилагаш и да бъдеш полезен на децата, казва Виолин.
В часовете по изобразително изкуство на Виолин, класифициран като учител от ново поколение, децата се запознават с 3D принтер, 3D технологии и 3D писалки, както и с модерното изкуство карвинг.
Така, вместо с пластилин и глина, децата създават произведения на изкуството от хранителни продукти, които после консумират. За фон пък им служи хубава музика.
Произведенията, създадени от други, по-трайни материали, участват в благотворителни изложби, а събраните средства се даряват за деца, лишени от благотворителни грижи.
Да научиш едно дете да помага на друго, да се помага на по-слабия, на по-неможещия, е изключително ценно, казва Виолин Неделчев.
Обяснява, че самите ученици, когато са мотивирани, искат сами да се включат в добротворчеството, да създадат нещо, да бъдат чути и видени. Родителите също остават доволни, че децата им изразяват себе си, полезни са и показват, че в България се случва нещо хубаво.
Има ценностна система в образованието, която все още съществува, казва Виолин.
И тъй като акцентът ни е върху децата – таланти, попитахме Виолин Неделчев каква е спецификата при работата с тях. Той, обаче, обясни, че всички деца са талантливи. Когато преподава на деца, които са надарени в различна степен, се стреми по такъв начин да работи с тях, че крайният резултат да е добър за всички.
Обяснява, че възнаграждава труда, защото в процеса на работа по едно произведение са важни именно трудът и желанието. Наградата накрая води до още хъс за развитие, споделя Виолин и допълва, че винаги напомня на децата, че изкуството съществува в името на свободата.
На какво още учи децата Виолин Неделчев – чуйте в звуковия файл.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:
„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..
"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..
Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" - всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...