Тя започва да се снима, когато е едва 6-годишна. Първата ѝ роля е в „Иконостасът". Следват „Герловска история" и „Деца играят вън", „Изпити по никое време", Най-тежкият грях" и „Борис І".
В „13-тата годеница на принца" на Иванка Гръбчева пък е в ролята на принцеса.
Още в първия ден на фестивала Петя Миладинова ще представи своята книжка за деца „Приказните гатанки“, а с нея разговаряхме за словото, чрез което тя изразява себе си в различните жанрове и изкуства.
Аз обичам красивия българския език и доброто слово. Тъй като се занимавам с дублаж, понякога изтръпвам от ужас от начина, по който се деформира вече езикът ни, казва Петя Миладинова.
Разказа ни, че синът ѝ е запознат с цялата поезия и приказност на световната детска класика, защото преди той да започне сам да чете, тя му е чела на глас. И винаги се е питала защо няма такива приказни пиеси в театъра. Това е и мотивацията ѝ да започне да пише приказки за театър в стихове.
Моите пиеси са в стъпки и всички са под формата на мюзикъл, независимо как са интерпретирани на сцена.
Ако в театъра пращаш 100% от енергията си към публиката, тя ти се връща хилядократно обратно и започва магията на играта. Това е хоризонталната магия. При писането е вертикална – тогава ти си сам с цялата вселена, в абсолютната самота и свобода на душата си.
Петя Миладинова казва, че за да се пише за деца, трябва да има много подготовка, а за нейните пиеси, свързани с приказки, митологеми и чудовища от различни култури, обикновено се подготвя 3 месеца.
Допълва, че за да направиш една лека, въздушна, приказна история, трябва да имаш много голяма основа от познания върху различни култури.
Следващият ѝ проект е свързан с Мексико, макар да споделя, че тази култура я притеснява заради жертвоприношенията, тъй като все пак пише за деца, но обяснява, че винаги намира ключове, които да обръщат като ръкавица нещата.
Книжката "Приказните гатанки" Петя Миладинова създава заедно със сина си, когато той е още малък – тя пише, а той рисува. След това, когато той е първокласник, разбира, че от училището няма да заведат децата в театъра и прави театър в училището с гатанките от книжката. Децата пък я посрещат с радост и рецитирайки гатанките.
А как звучат те в изпълнение на самата Петя Миладинова – чуйте в звуковия файл.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:
„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..
"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..
Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" - всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...