Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петя Миладинова: Когато пишеш, си сам с цялата вселена

Тази седмица предаването ни Радиоприемница е посветено на словото, а поводът е Пролетният базар на книгата и вторият Софийски международен литературен фестивал за деца и младежи. Второто издание на фестивала има за цел да популяризира четенето чрез многообразните връзки на литературата с останалите изкуства. Затова в нашето студио поканихме един човек, свързан с изкуството на киното, театъра, дублажа и литературата – актрисата и писател Петя Миладинова.

Тя започва да се снима, когато е едва 6-годишна. Първата ѝ роля е в „Иконостасът". Следват „Герловска история" и „Деца играят вън", „Изпити по никое време", Най-тежкият грях" и „Борис І".

В „13-тата годеница на принца" на Иванка Гръбчева пък е в ролята на принцеса.

Още в първия ден на фестивала Петя Миладинова ще представи своята книжка за деца „Приказните гатанки“, а с нея разговаряхме за словото, чрез което тя изразява себе си в различните жанрове и изкуства.

Аз обичам красивия българския език и доброто слово. Тъй като се занимавам с дублаж, понякога изтръпвам от ужас от начина, по който се деформира вече езикът ни, казва Петя Миладинова.

Разказа ни, че синът ѝ е запознат с цялата поезия и приказност на световната детска класика, защото преди той да започне сам да чете, тя му е чела на глас. И винаги се е питала защо няма такива приказни пиеси в театъра. Това е и мотивацията ѝ да започне да пише приказки за театър в стихове. 

Моите пиеси са в стъпки и всички са под формата на мюзикъл, независимо как са интерпретирани на сцена.

Ако в театъра пращаш 100% от енергията си към публиката, тя ти се връща хилядократно обратно и започва магията на играта. Това е хоризонталната магия. При писането е вертикална – тогава ти си сам с цялата вселена, в абсолютната самота и свобода на душата си.

Петя Миладинова казва, че за да се пише за деца, трябва да има много подготовка, а за нейните пиеси, свързани с приказки, митологеми и чудовища от различни култури, обикновено се подготвя 3 месеца.

Допълва, че за да направиш една лека, въздушна, приказна история, трябва да имаш много голяма основа от познания върху различни култури.

Следващият ѝ проект е свързан с Мексико, макар да споделя, че тази култура я притеснява заради жертвоприношенията, тъй като все пак пише за деца, но обяснява, че винаги намира ключове, които да обръщат като ръкавица нещата.

Книжката "Приказните  гатанки" Петя Миладинова създава заедно със сина си, когато той е още малък – тя пише, а той рисува. След това, когато той е първокласник, разбира, че от училището няма да заведат децата в театъра и прави театър в училището с гатанките от книжката. Децата пък я посрещат с радост и рецитирайки гатанките.

А как звучат те в изпълнение на самата Петя Миладинова – чуйте в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Със Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд

Цариброд: трябва да сме сплотени и единни

Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия.  Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е  поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..

публикувано на 12.01.25 в 11:54
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29