Днес културната програма също е богата. А пред микрофоните на Радио София пръв застава норвежкият писател Бьорн Суртлан, веднага след срещата му с български деца.
Роден е в Берген (Норвегия) на 1 май 1968 г. Занимавал се е професионално с журналистика, бил е и социален работник, от 1998 г. се насочва към писането за деца и тийнейджъри. Учил е в художествената академия в родния си град.
Централна тема в творчеството му са проблемите на подрастващите.
На български са издадени заглавия от поредицата му „Детективи по неволя” (изд. „Фют“) с мистерии, които отвеждат в Барселона, Париж, Лондон, Сидни, Осло, Ню Йорк, Ангкор, Луксор, Венеция.
Децата имат огромен ентусиазъм. Говорихме за четенето, за това, колко е важно да се чете, защо съм избрал да стана писател…- разказа в ефира на Радио София Бьорн Суртлан. – За деца пиша от 20 години, поредицата в оригинал се нарича „Детективи в сферата на изкуството”, така че се преплитат нещата от живота…
Често се казва, че авторът трябва да е естет, да има презицен език, но човек също така пише с главата и със сърцето си. Емоционалното изживяване на литературата е много важно.
По думите на писателя, за създаване на книга от неговия жанр най-важното е да има напрежение, историята да е вълнуваща, но когато става дума за четиво за деца, хуморът е задължителен елемент.
Най-често пише отзад напред, първо измисля края (по съвет на Джон Ървинг). Обикновено героите му са (малко) самотни и това създава допълнително напрежение, разкрива Суртлан. Докато пише книгата той така се вживява, че се променя и става като героя си.
Тази емпатия е много важна за всеки пишещ, убеден е гостът.
Засега българските читатели познават творчеството му за деца, но Суртлан има и книги за възрастни. Последната е за бежанци от Сирия.
В момента работи върху научно-фантастична поредица с герои - деца.
Чуйте целия разговор на Катя Василева с Бьорн Суртлан.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..