Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Открита изложба разказва за проф. Елисавета Карамихайлова в Mish Mash Fest

И в миналото жените са били активни и са променяли България

През почивните дни, които ни предстоят Mish Mash Fest - Summer Edition отново ще събере на едно място произведенията на различни български творци и дизайнери. През първия от двата дни на фестивала ще бъде открита и изложба, озаглавена “Будителките”.

В неделя на 9 юни от 16.00 ч. ще се проведе тематична беседа, която има за цел да възроди спомените за 15 бележити българки. Беседата ще проведе Елица Павлович, която е част от проекта “Момичетата от града”.

Избраните участнички в нашия проект “Жените” са само в периода на царска България, т.е. между Освобождението и 1944 г. Избрахме ги сред много други жени, за които сме писали. Те представляват различни сфери на живота - някои от тях са били работещи жени, други са били общественички, има представителки на литературата, модата. Целта е да покажем, че жените са били активни и са променяли България, обясни Павлович. Снимка

Някои от избраните жени в проекта са били известни като Мара Белчева, други са останали непознати за хората и целта е именно да се чуе за тях и да се разбере приносът им. Такава е проф. Елисавета Карамихайлова, която е първата жена - хабилитиран преподавател в Софийския университет. Тя е първият ядрен физик и основава тази специалност и я преподава в университета.  

Проф. Карамихайлова прави много изследвания за радиоактивност на почвата и водите в България. Там, където вижда проблеми (такива по онова време има край Бухово) се опитва да помогне, но неуспешно. Заради това, че е родена във Виена, проф. Карамихайлова е възприемана от новата власт след 1944 г. като неблагонадеждна и това спира всичките ѝ опити да се развива - забранено ѝ е да участва в научни конференции, забранено ѝ е да пътува и дори да води кореспонденция с чужбина.

Проф. Карамихайлова е работила с основателите на ядрената физика като наука - изкарва четири години в лабораторията на лорд. Ръдърфорд, а след 1944 г. всичко това е преустановено. Заради невъзможността да прави нови открития, тя се фокусира върху студентите си, на които предава всичките си знания.
Чуйте цялата история в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Яна Спиридонова и Роман Михайлов

Ефирните Ян и Ин

В ефира на неделното Радокафе продължаваме да ви представяме гласовете на „Радио София“. Ред е на ефирната двойка Яна Спиридонова и Роман Михайлов, но не като водещи, а като хората, които слушателите не познават: Яна:  "Олеле, станаха 18 години. По случайност стана. Нямам проблеми да работя каквото и да е. Кандидатствах, нямах търпение, беше по..

публикувано на 20.04.25 в 11:55
с.Долна Секирна, Великден

Да бъде светлина

Кръст от светлина и светлина след кръста. С тази снимка, подарена ни от един от основателите на 12+3 на БНР, Георги Папакочев, желаем добро начало на Светлата седмица!

публикувано на 20.04.25 в 11:35

Огънят като начин да бъдат разрушени стените, които ни скриват

От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея: "Историята е малко дълга. Художникът беше гост на първото ни събитие в Милано и там се роди мечтата..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Дарения и духовност

По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена разказва още председателят на читалището в село Нови хан, Сашка Ненова: Тазгодишният..

публикувано на 20.04.25 в 10:45
С адв. Пламен Димитров

С червено яйце, огряно от слънцето

Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София. Във всяка къща има минерална вода, единият от 9-те извора захранват селото с минерална вода. Зарибихме..

публикувано на 20.04.25 в 09:53

От Копривщица до София

Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..

публикувано на 19.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..

публикувано на 19.04.25 в 14:55