Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Aрх. Ковачев: В проекта за Борисовата градина не се предвижда сеч

Снимка: Георги Корнейков, БНР
В предаването "Вашият глас" днес говорихме за подробния устройствен план на Борисовата градина. Първото публично обсъждане се проведе в сряда вечерта в Университета за архитектура, строителство и геодезия.

На него присъстваха авторът на проекта чл. кор. арх. Атанас Ковачев заедно с екипа си, кметът на София Йорданка Фандъкова, главният архитект на столицата Здравко Здравков и стотици граждани. 
Това, което предвижда планът, е преместване на конната база в Ловния парк, а кортовете на "Спортна София" на територията на гара "Пионер". Автокъщата на бул. "Драган Цанков" трябва да бъде премахната, а под нея да бъде изграден подземен паркинг. На нейното място е предвиден музеят на Зелена София. 
Стадионите в Борисовата градина няма да могат да бъдат достроявани извън предела на така наречените чашки. В плана е предвидено възстановяване на къпалнията "Мария Луиза", изграждане на климатично училище и подлез откъм метростанция "Васил Левски". Това са само част от предвидените промени.

Някои от хората, които присъстваха на общественото обсъждане, споделиха, че новите сгради, които са предвидени, не могат да съществуват там, не са съгласни и с изграждането на подземните паркинги. Присъстващите споделиха, че проектът трябва да бъде разгледан по-задълбочено. 

Хората са готови да подадат своите възражения в Направление "Архитектура и градоустройство". След разглеждането им част от предвиденото в плана е съвсем възможно да отпадне.

В Борисовата градина, заявявам категорично, че няма да има строителство. Нашият проект, с който спечелихме конкурса, беше наречен най-консервативният и аз приемам това за комплимент. Той е най-щадящият спрямо парка.

Нашето огромно желание беше паркът да върне своя публичен характер. За голямо съжаление, през годините на прехода много терени са променили своята собственост. Най-големият проблем за парка е, че има всички видове собственост. Ние искаме да заработи Летният театър, да се върне басейн "Мария Луиза".

Ние възстановяваме елементи, които са съществували. Предлагаме да се измести конната база на по-подходящо за нас място - в Ловния парк. Поетапно във времето предложихме да преместим и кортовете на "Спортна София", обясни арх. Ковачев.

Целта, по думите му, е да се запази Борисовата градина, да се осигури защита на обекти с голяма стойност, които нямат статут на паметници на културата, и да се ограничи застрояването до минимум. Относно автокъщата на бул. „Драган Цанков“, арх. Ковачев каза, че в проекта се предлага автокъщата да бъде изместена, а на мястото да се направи подземен гараж. Отгоре обаче се предвижда метър и половина почвен слой, върху който може да се развие едроразмерна висока растителност, така че паркът да придобие нови площи.

В проекта се предвижда заведението „Веселото село“ също да бъде премахнато.

Сеч не се предвижда никъде, обясни арх. Ковачев.

Йорднка Фаднъкова също категорично заяви, че ще настоява в Борисовата градина да няма никакво строителство. Важно е да кажа, че за да се погрижим и да запазим Борисовата градина, възложихме подробен устройствен план. Приемането на плана е най-важната гаранция, не само засега, а и за в бъдеще, че паркът няма да бъде засторяван и променян драматично.

Знаете, че беше избран проектант, който предложи най-консервативният подход. Това, за което аз ще настоявам, са още няколко промени, които да гарантират запазването на парка в сегашния вид.

Предложението на архитекта за климатично училище аз не намирам за подходящо. Смятам, че няма необходимост от това. Ще настоявам да се запазят обектите на „Спортна София“ и конната база и смятам, че подлезът, който е предложен за преминаване от Строителния техникум, не е нужно да бъде изграждан.

Фандъкова обясни, че трябва да се намери наземно решение за безопасно преминаване на пешеходците.

Това, което предстои оттук нататък - до 19 юни гражданите могат да внесат своите писмени предложения и забележки по проекта за ПУП в Направление "Архитектура и градоустройство" на Столичната община, както и в офисите на трите районни кметства, в които попадат различните части на парка - "Средец", "Лозенец" и "Изгрев". Предложенията ще бъдат обсъдени на експертен съвет, а на 26 юни ще се проведе още едно обществено обсъждане.

Цялото предаване - чуйте в звуковия файл.

Ако и вие имате нерешен проблем с институциите в София и не знаете към кого да се обърнете, потърсете ни във фейсбук страницата на Радио София, на имейл glas@bnr.bg, както и на телефон 02/ 93 36 200. Не забравяйте да оставите име и телефон за контакт. Ние ще се свържем с вас.

Последвайте Радио София и в Instagram Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дядо Коледа

Защо според децата празнуваме Коледа?

Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци?  На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.

публикувано на 24.12.24 в 15:23
Снимки: transparency.bg

По-големи общини използват предимствата си за по-добро управление и прозрачност

Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..

публикувано на 24.12.24 в 15:10

Българското научно достижение за 2024 г. - BgGPT

Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..

публикувано на 24.12.24 в 12:23

6 момичета и 4 момчета се родиха по инвитро програмата на Столичната община

Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..

публикувано на 24.12.24 в 11:31

Над 300 екстремни локации в България в първата карта XtremeMap

Над 300 локации са отбелязани в първата карта за екстремни спортове в България XtremeMap. Страната ни предлага стотици възможности за адреналин - от каране на сноуборд и парапланеризъм до катерене и рафтинг. Един от създателите на картата е Светлозар Желев, който практикува екстремни спортове. Липсата на информация го подтиква да се включи в..

публикувано на 24.12.24 в 11:17
Слава Рачева с Педя човек - лакът брада

Куклената къща в София е новият адрес на Педя човек - лакът брада

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Куклената къща в София. За това съобщи в социалните мрежи Жени Костадинова. Актрисата Слава Рачева , която е гласът на куклата, каза, че е благодарна, че има такова място. Жени Костадинова от Музея на куклите разказа, че идеята дошла след срещата на Слава Рачева с деца: "Когато тя попадна в..

публикувано на 24.12.24 в 11:06

Столичният зоопарк работи без почивен ден по време на коледните празници

Столичният зоопарк работи без почивен ден по време на коледните празници, със зимно работно време, съобщават от зоологическата градина. Касите са отворени от 8.30 до 16.30 часа, а престоят на посетителите е до 17.00 часа. От зоопарка припомнят, че залите "Големи котки, терариум и аквариум", "Гиганти" и "Примати 2" и "Примати 3" са..

публикувано на 24.12.24 в 10:06