Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акад. Иван Миланов: За да се лекува главоболието, трябва да се установи причината за него

Грешка е използването на аналгетици, те могат дори да влошат оплакванията, посочи известният невролог

Акад. Иван Миланов
Снимка: Лилия Герчева
Световната здравна организация определя главоболието като едно от най-честите разстройства на централната нервна система, а сред най-често срещаните заболявания е мигрената, която засяга предимно жените. Все повече са и пациентите, които се оплакват от главоболие вследствие на напрежение и стрес. За да има ефективно лечение, е необходимо да се открие причината за това страдание. Това е и целта на кампания за профилактични прегледи, организирана в Университетската болница за активно лечение по неврология и психиатрия "Свети Наум“ по инициатива на Клиниката по невродегенеративни заболявания и Българското дружество по главоболие и болка, по инициатива на неговия председател акад. проф. д-р Иван Миланов.

Какви са най-често срещаните причини за главоболие, може ли сред тях да бъде и високото кръвно налягане, какво е ефективното лечение при различните оплаквания - потърсихме отговорите от акад. Иван Миланов:

"Главоболието е много често срещано не само в България, а в цял свят и също така е неправилно диагностицирано и лекувано. Много често хората прибягват до самолечение. Огромният брой пациенти, които идват при мен, са с главоболие, което не е диагностицирано. Най-често срещано е т. нар. "тензионно главоболие" или главоболие при стрес. Много често тези хора неправилно се плашат, че страдат от главоболие заради шипове или тумор. Всъщност нещата са много по-семпли и след поставяне на диагнозата това главоболие много адекватно може да се лекува".


Архив, БНРСпециалистът посочи, че тензионното главоболие засяга около 40 процента от хората. До 18 процента от хората страдат от мигрена, по-често са засегнати жените. Причина за главоболието може да бъде и високото кръвно налягане. Затова е необходимо то да бъде измерено, за да бъде отхвърлено като вероятна причина още в началото на появата на главоболие:

"Проблемът е, че хората имат главоболие само в началото, когато започнат да вдигат кръвно налягане. След това рецепторите се адаптират и хората спират да имат главоболие с вдигането на кръвното налягане".

За точна диагностика на причините за главоболието, освен данни от анамнезата и изключване на неврологични симптоми, специалистите може да назначат изследвания със скенер или ядрено-магнитен резонанс. Протичането на мигрената и тензионното главоболие обаче е съвършено различно, посочи неврологът:

"Най-простичко казано мигрената е придружена от повръщане, дразнене от светлина и шум. Пациентът не може да продължи да работи, трябва да легне на тъмно и тихо място. Пациентът с тензионно главоболие има гадене, без повръщане, не го дразнят шумът и светлината и може да продължи да работи".


Грешка в цял свят е използването на аналгетици при главоболие, тъй като те дори могат да влошат оплакванията. Неврологът препоръчва да се използват т. нар. нестероидни противовъзпалителни средства. При тензионно главоболие се изписват и определен вид антидепресанти, от които пациентите не бива да се безпокоят, защото не водят до зависимост, каза специалистът. При мигрена може да се наложи да се проведе и профилактика с медикаменти, за да се предотвратят нови пристъпи.

Още за ефективното лечение на мигрената и останалите видове главоболие -  чуйте разговора с акад. Иван Миланов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35