Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видеоклипове разбиват митовете за бежанците

Снимка: ЕПА/БГНЕС
По повод Световния ден на бежанеца Агенцията на ООН за бежанците пуска от днес по екраните в столичното метро и на дисплеите в трамваи с номера 1 и 7 тематични клипове, с които се развенчават митове за бежанците, които са изведени в топ 5 след проучване на агенцията за нагласите на българското общество към бежанците. Информацията във видеата представя истината за хората, търсещи убежище в нашата страна и то с конкретни факти.

Кампанията ще върви в метрото, в някои нови трамваи и и в социалните мрежи. Тя предоставя информация в данни, които разбиват стереотипите, към които сме склонни във възприемането на хората, търсещи закрила. Митовете са селектирани на базата на проучване за нагласите, което Агенцията за бежанци на ООН прави ежегодно.

Един от тези митове е, че бежанците са свързани с престъпления или тероризъм, което ако се погледнат фактите, ще се види, че има и друга гледна точка и не е точно така. Целта е да предоставим информация, базирана на факти, а всеки може да направи извода сам за себе си, обяснява Борислав Грозданов - експерт връзки с обществеността в Агенцията за бежанците на ООН.

Подготвено е и още едно събитие - интерактивна фотоизложба под мотото „Самоличност“, представяща лицата и историите на бежанци в България с фокус върху мечтите, спомените, ценностите и всичко, което ги прави личности. Изложбата ще бъде открита 20 юни, когато се отбелязва Световния ден на бежанеца, в галерия „Ракурси“ от 18.30 и ще бъде отворена за посетители до 4-ти юли.

Миналата година хората, получили бежански и хуманитарен статут в България са 730 души. Това е тенденция на спад в последните години. Голяма част от тях за семейства с деца. Българите смятат, че бежанците се интегрират трудно.

Тези дни ще бъде ясен и годишният доклад на ООН за глобалните тенденции, свързани с бежанците. Обикновено в него се изнасят данни за процента на хора, които се разследват поради конфликти и войни, какви са рисковете за бежанците, нивото на солидарност и защита, от което се нуждаят.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Временно ограничават движението по магистрала "Тракия" край София

От 9.00 до 12.00 ч. днес, движението между 4-ти и 5-ти километър на автомагистрала "Тракия" в посока Бургас ще се осъществява в една лента, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Ограничението се налага поради ремонтни дейности в средната разделителна ивица. Ще бъде ограничено преминаването по скоростната лента, като трафикът ще преминава в..

публикувано на 24.02.25 в 08:15

В по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време

През днешния ден в по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Значителна ще се задържи облачността над Западна България и Рило-Родопската област, но главно в югозападните райони ще превалява слаб сняг, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По поречието на Дунав и на места в равнините сутринта ще има условия..

публикувано на 24.02.25 в 07:15

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49