Обожавам спектакъла "Ромул Велики", много обичам работата си върху него и актьорите, които играят, много се радвам на онова, което успя да постигне в една световна роля Герасим Георгиев - Геро, сподели режисьорът пред Радио София. Не само младите, но и вече познати на широката публика Весела Бабинова, Влади Зомбори, Бойко Кръстанов, Василена Атанасова, но и перфектното присъствие на театралната сцена на Иван Лечев с китарата си впечатляват в тази постановка.
Бина Харалампиева определи като огромно изпитание изнасянето на двете постановки на открита сцена пред Народния театър, като "предизвикателство, което ще ни държи на нокти до последния момент, до срещата с публиката":
Мисля, че "Ромул Велики", което е по-пищно представление, по-освободено по отношение на пространството, ще бъде пренесено без никакво притеснение на една по-голяма сцена и пред по-широка аудитория. За "Лисичета" ще имаме по-голямо изпитание. Но ние направихме нашия опит да пренесем камерното ни представление на два-три пъти на големи сцени и се оказа, че огромният потенциал на самата постановка успява да напълни с енергия и по-големи пространство. Надяваме се всичко да е прекрасно.
По отношение на "Ромул Велики" може да бъде отбелязано, че световната история може да бъде разчетена много лесно и в българските нрави. Дори често зрителите казват, че тази пиеса е писана за българската политическа действителност. "Лисичета" пък разказва вечната история за постоянния стремеж към успеха и високата цена, която плаща човекът за мечтите си, ако те са неразумни или излизат извън човешките закони.
Уеб редактор: Георги Петровски
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..