Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Женският пазар - от тържище до съвременно пространство

Снимка: БТА

Тази седмица в предаването “Радиоприемница” ще говорим за традиционните пространства за търговия, срещи, а защо не и за култура - пазарите в София. Фокусът ще бъде върху това как се стопанисват и как се осъвременяват.

“Женски пазар” е едно емблематично място в София. Това е най-стария пазар с над 140 -годишна документирана история досега. Освен това той ес намира в историческото сърце на София и повечето от социалните и историческите процеси са се случвали точно там - между “Сливница”, “Клементина” (дн. бул. “Ал. Стамболийски”), Градската градина и бул. “Хр. Ботев", коментира Драгомир Димитров - изпълнителен директор на пазари “Възраждане”.

Пазарът се намира в най-старите столични квартали, най-старата архитектура на града, които са интересни за всички чужденци, които посещават столицата.
Има много ясна визия за развитието на Женския пазар, но не само като търговска, но и като градска територия. Пазарите са подложени са конкуренция от веригите и другите големи търговски мрежи и ако не бъдат модернизирани, ще западнат. Затова модернизирането на тези пространства като градска среда са важни.

Определени иновативни подходи биха развили този тип градски пространства това означава развитие на специфичното. Пример за това е изграждането на колонки за зареждане на електромобили - типичен белег на модерната градска среда. Изработено е и приложение за смартфон, което се сваля чрез QR код и потребителите получават карта с бърза логистика как да се стигне до пазара и достъп до Facebook - страницата и уеб страницата на пазара, откъдето пък могат да се информират за всички събития, които предстоят. Може да се направи и виртуална разходка на пазара.

Около 60 хил. души минават през това пазарно пространство, без да се гарантира, че са клиенти на пазара, което още веднъж показва, че това е предимно градска територия, освен търговско пространство.
Тече и преобразяване на имиджа, който е имал Женски пазар в миналото. Това става и с много фестивали и събития, които успешно налагат нова градска култура и ново място, което пазарът заслужено заема.

Другият известен и интересен софийски пазар е “Димитър Петков”. Този пазар е един изключително добре управляван пазар, който е балансиран по отношение на производители, търговци, производители на млечни и месни продукти, хлебари и пр. Има изключително добър баланс в търговския спектър на пазара, нещо което задоволява изискванията и очакванията на хората от квартала.  

Акцентът на тези пазари е върху малките производители, които предлагат продукцията си там - от фермерите до малките мандри и колбасарници. Веригите имат друг тип насоченост. Столичните пазари в скоро време ще предлагат и организирани поръчки на селскостопански продукти до домовете и офисите на хората, защото младите, тези, които най-вече държат на качеството на храната, нямат достатъчно време, за да посещават пазара и през сайт могат да правят поръчки, като пазарът гарантира, че продуктите са от български ферми, с които работи. От февруари се работи по формирането на тази платформа и се очаква да бъде пусната в действие.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35