Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борислав Борисов:

Книжният пазар "Славейков" остава, не е ясно кога ще се завърнат търговците

площад "Славейков"
Снимка: БГНЕС

Общинското търговско дружество "Пазари Запад" е стабилно финансово, няма задължения и има печалба, благодарение на която реализира проектите си, увери пред Радио София главният експерт в дружеството Борислав Борисов. Проектът, който се осъществява в момента, е цялостна реконструкция на Пазар "Щросмайер". Дружеството разполага с три павилиона и пет терена, върху които е имало съоръжения, собственост на търговци. Предстои цялостно обновяване на пазарната площадка, включващо подмяна на тротоарната настилка, озеленяване и ще бъдат доставени пет модерни павилиона. Срокът за изпълнение на проекта е 85 дни. След ремонта обектите ще бъдат отдадени под наем чрез конкурс.
     
Общата визия за обектите, които стопанисва "Пазари Запад" е те да бъдат обновявани, модернизирани и облагородявани, но на тези места не бива да възникват масивни търговски центрове. Изграждането и поддръжката на подобни съоръжения е скъпо, а ще има проблем и с намирането на наематели, подчерта Борисов.

В жилищния комплекс "Люлин" "Пазари Запад" разполага с три пазарни площадки, които са с различен характер. Две от тях функционират много добре и носят значителни приходи на дружеството. Изключение прави пазарът в първи микрорайон, който е разположен до общежитие, населено от хора с нисък социален статус. Този пазар дори е бил предложен на търг за продажба, но не е проявен никакъв интерес към него, добави експертът. .

По отношение на сезонния пазар за спортни стоки пред Националния стадион "Васил Левски", Борислав Борисов посочи, че след продължително извършване на незаконна търговия на това място, дейността вече е регламентирана и търговците плащат наем за местата, които използват. Той отбеляза, че през делничните дни теренът се използва като платен паркинг, като цените са сред най-ниските в София. Желанието на дружеството е това място за паркиране да е максимално достъпно, тъй като мястото се ползва от много хора, които спортуват на Националния стадион, разхождат се в Борисовата градина или имат друга дейност в околността.

Бъдещето на книжния пазар на София на площад "Славейков" остава един от най-спорните въпроси в обществото. Борислав Борисов бе категоричен, че този пазар трябва да съществува и то точно на това място. Плановете са да бъдат използвани монтираните вече на площада 15 перголи, като на техните стълбове ще бъде монтиран по един щендер, който се разтваря и се превръща в удобно търговско съоръжение, на което могат да бъдат изложени книги. Според последния приет вариант тези щендери ще бъдат прозрачни. Борисов отдаде дължимото уважение на търговците на книги, които са приели спокойно и търпеливо преместването им пред хотел "Рила" за времето на ремонта на площад "Славейков". Самите те участват в консултациите за създаването на новите търговски съоръжения, които да бъдат подходящи точно за този вид търговия. Експертът обаче не можа да се ангажира със срок за възстановяването на дейността на търговците на емблематичното място в сърцето на София.


Уеб редактор: Георги Петровски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35