Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роботизираната хирургия има нов софийски адрес - "Майчин дом"

С Da Vinci ще се правят всички видове гинекологични операции, от Александровска ще лекуват простатни тумори

Снимка: Лилия Герчева
Преди броени дни Майчин дом стана… не дом, а работно място за известния медицински робот Da Vinci.

Така на практика България е сред първите страни в света, които вече имат последното поколение на роботизираната хирургична система за безкръвни операции.

Проф. Иван КостовТя бе доставена тази седмица в Майчин дом, след съвместно финансиране между МЗ, Медицинския университет и АГ болницата. Общата стойност на системата е 6 млн. лева и се очаква дейностите с нея да бъдат финансирани чрез НЗОК. Това предстои да бъде обсъдено по време на преговорите за Национален рамков договор за 2020 година.

Ще се правят
всички видове гинекологични операции
обясни директорът на болницата проф. Иван Костов.Очакваме нова ера в хирургията в името на здравето на пациентите.

За значението на придобивката чуйте репортажа на Лилия Герчева.


Специалисти от Александровска болница също ще използват робота Da Vinci, но за лечение на
тумори на простатата

– не скри задоволството си доц. Марин Георгиев - началник на Клиниката по урология към“Александровска” и председател на Българското урологично дружество. В България се прилагат всички най-съвременни методи на лечение (хирургични и медикаментозни) при рак на простатната жлеза или при Доц. Марин Георгиевдоброкачествено образувание, но роботизираната операция е най-щадяща.

Както знаем, ракът на простатата е най-често срещаното онкологично заболяване при мъжа.
Последните документи, разглеждани и в структурите на ЕС, показват, че броят на новодиагностицираните пациенти в държавите от Стария континент е нараснал до 417 хиляди годишно. А разходите за простатния карцином възлизат на 9 млрд. евро.

Лекарите съветват мъжете над 45-50 години (а и по-рано) да посещават уролог и да се преглеждат всяка година.

В България около 2/3 от случаите на рак на простата се установяват в първите два стадия, но целта е те да са 80 на сто. Около 30% от болните се доближават или са в нелечим стадий. По думите на доц. Георгиев уролозите са провеждали многократни срещи с ръководствата на здравните институции, но скрининговата програма за ранна диагностика на простатния карцином досега не е е приета и не се прилага.

Туморният маркер се покрива от здравната каса само за мъже над 50 години, и то веднъж на 2 години. А трябва да се прави ежегодно. Мъжете могат сами да платят това изследване, което е в рамките на 18-20 лева.

Разликата в преживяемостта на пациентите в Източна и Западна Европа достига до 40% . Това е неприемливо и се дължи на разликите в качеството на лечение и ранната диагностика – подчертава доц. Георгиев.

На базата на медицински доказателства специалистите твърдят, че е възможно постигане на намаляване на смъртността до 30 на сто при 2 условия: ранна диагностика и модерно лечение.

Членовете на Българското урологично дружество ще продължат да настояват минимално инвазивните интервенции да бъдат поети и заплащани от НЗОК. (Лапароскопската струва около 2500 лв., а роботизираната - около 5000).

По техните данни и изчисления става дума за около 500-600 пациенти, които са подходящи за роботизирани операции и за чийто живот могат и трябва да бъдат намерени около 2,5 милиона на година.

Чуйте повече от доц. Марин Георгиев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54