На някои места в България това лято общинските служби и здравни инспекции установяват завишената популация на комари. За това, освен топлото време, благоприятстват и фактори като широки разливни зони, заблатени места и тревистата и горска растителност в близост до тях.
За сериозността на проблема говори и решението на българското правителство да бъдат отпуснати 2 млн. лева за пръскане срещу комари в крайдунавските територии.
Специалистите наричат комарите временни кръвосмучещи насекоми. Те живеят около 3 месеца, рядко до половин година.
Всъщност, кръвосмучещи са само женските, мъжките пият сокове от растения.
Хората имат различна чувствителност спрямо ухапването. Но по-същественото е, че комарите са преносители на повече от 50 вирусни, бактериални инфекции и паразитози като малария, филариоза, вирусни енцефалити, западнонилска треска, туларемия и др.
Широко известно е, че комарите предпочитат водоеми – временни или постоянни, очаквайте ги около блата, бавни реки, локви, места със застоели води.
Женските екземпляри стават особено активни вечер или рано сутрин – тогава хапят най-много.
За София няма завишаване на популацията на комарите, но освен сега, през юли, ще има втора обработка против насекомите през август, съобщиха пред Радио София от Столичната здравна инспекция.
Ако ще отсядате около водни басейни, предпочитайте дрехи в светли тонове, поставяйте мрежи на прозорците и за откритите части на тялото ползвайте репеленти – лосиони, кремове и аерозоли с вещества, които прогонват комарите.
По темата чуйте мнението на проф. Тодор Кантарджиев - директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..
Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..