Демонополизация на Националната здравоосигулителна каса (НЗОК) предвижда новият здравен модел, представен на кръгла маса в НДК от министъра на здравеопазването Кирил Ананиев. Медицинските дейности ще бъдат договаряни между здравноосигурителни фондове и изпълнителите на медицинска помощ, като гражданите ще избират сами дали да плащат вноските си в НЗОК или друг частен фонд.
Здравната вноска остава 8%, като гражданите доброволно ще избират къде да се запишат, обясни министър Ананиев. Ако не изберат сами, остават в НЗОК или ще бъдат служебно разпределени.
Цените на медицинските дейности в основния пакет ще бъдат договаряни между фондовете и изпълнителите на медицинска и дентална помощ. Отстъпките за лекарства и медицински изделия също ще се договарят от фондовете, добави Ананиев. За някои от дейностите МЗ може да определя пределни цени, съгласувани със съсловните организации.
За да бъдат лицензирани, фондовете трябва да имат минимум 500 000 лица, пожелали да се осигуряват в тях. Всеки фонд ще трябва да осигури оперативен резерв в размер до 3 % от приходите си.
Фондовете няма да имат право да подбират хора според здравния им статус, а всеки осигурен ще може да сменя фонда си веднъж годишно. Според здравния министър новият модел се очаква да подобри качеството на лечението и ще гарантира равнопоставен достъп на пациентите до здравни услуги.
Коментарите, свързани с новия модел не закъсняха. Първият участник в дискусията - депутатът от БСП проф. Георги Михайлов заяви, че е недопустимо хората да бъдат разпределяни служебно към фондове.
Омбудсманът Мая Манолова отбеляза по-големите административни и други разходи и попита как демонополизацията на НЗОК ще реши проблема с регионалните диспропорции и проблемите в здравеопазването въобще.
Председателят на БЛС д-р Иван Маджаров посочи като най-важно да се запази правото на пациентите за избор на изпълнители на медицински дейности.
Пред журналисти зам.-председателят на парламента и депутат от ДПС д-р Нигяр Джафер заяви, че за да заработи новият модел, е необходима единна информационна интегрирана система.
Мими Виткова от Асоциацията на частните застрахователни фондове предупреди, че не е добре да храним напразни високи очаквания и коментира възможните необмислени рискове.
По време на презентацията здравният министър поясни, че предложения модел не е крайно решение и че очаква конструктивни предложения.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..