Въпреки че сме в разгара на лятото и дори трафикът в столицата е понамалял, въпросът за чистотата на въздуха отново е актуален.
Преди дни по съдебно дело, заведено срещу Столичната община от граждани и неправителствени организации, обединени в „Група за чист въздух“, бяха отправени неотложни препоръки улиците в София да се мият по-често, наред с мерките предвидени по програма на общината.
(Следващото съдебно заседание е на 11 ноември т.г.).Беше проведена и среща, организирана от сдружение „Въздух за здраве“ и Факултета по обществено здраве към Медицинския университет в София, на която бяха представени резултатите от изследване, чиято цел е била да се установи връзката между нивата на фини прахови частици във въздуха и непосредствените здравни последици от тях.
Както може да се предположи резултатите от изследването потвърждават, че качеството на атмосферния въздух влияе върху здравния статус на населението.
Здравето на хората е свързано и със сигурността на града. Решаването на проблема с чистотата на въздуха зависи не само от решенията на институциите, зависи от прякото участие на всеки един гражданин – заяви кметът на София Йорданка Фандъкова. И напомни, че втората общинска програма в тази област съдържа над 100 мерки и дейности. Сред най-важните е информираността, прогнозирането на времето (съвместно с БАН), борбата с основните причини – автомобилния трафик и отоплението с дърва и въглища през зимата. В това отношение през последните години столичният градски транспорт обновява бусовете и мотрисите, но програмата за безплатна смяна на печките се затруднява – при капацитет за 20 000 домакинства, кандидатите до този момент са само 5000. Четвъртото направление е свързано със зелената система на София. Всяка година се засаждат по около 2000 дървета. В околностите на общината се залесяват около 100 дка.
Даваме си ясна сметка, че качеството на въздуха се отразява пряко на здравословното състояние на хората, обобщи Фандъкова.
По данни от Световната здравна организация завишените над допустимите нива на фини прахови частици са отговорни за: 29% от смъртните случаи при белодробен рак, 24% при инсулт, 25% от исхемична болест на сърцето и 43% от хронична обструктивна белодробна болест.
Статистиката показва, че като пряка или косвена причина за смъртта на около 10 хиляди българи годишно може да се посочи мръсният атмосферен въздух. Това означава, че по същата причина у нас умират 27 души на ден или 7-8 души в София.
Проучването, извършено т.г. от Сдружение „Въздух за здраве“ в партньорство с Факултета по обществено здраве към МУ е с активната подкрепа на Бърза помощ и спешните отделения и ДКЦ-тата към болниците „Пирогов“ и „Токуда“. Проектът е финансиран по Програма Европа на Столичната община.
Още по темата може да научите от интервюто, което даде за Радио София председателят на сдружение „Въздух за здраве“ - пулмологът д-р Александър Симидчиев.
Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..
Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..