Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хематологичните заболявания най-често протичат скрито

Доц. Георги Арнаудов: Повече от половината жени в детеродна възраст имат железен дефицит, без да подозират

Синините при лек удар могат да означават нарушение в системата за кръвосъсирване

Снимка: Лилия Герчева, БНР
Хематологичните заболявания обхващат широк кръг от доброкачествени и злокачествени нарушения на кръвта. Броят на хората с такива проблеми се увеличава в последните години, а в повечето случаи те протичат скрито. Анемията, например, е една от най-често срещаните болести на кръвта.

От железен дефицит, без да подозират, страдат повече от половината жени в детеродна възраст, като първоначално този дефицит може да не бъде проявен като анемия, но да съществува. Жената разбира за него при случайно изследване, коментира пред Радио София доц. д-р Георги Арнаудов, началник на Клиниката по хематология и на Отделението по трансплантация на хемопоетични стволови клетки в Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания.

По думите му, в последните години има и увеличение на броя на възрастните хора с болести на лимфните възли и на кръвта, заради отслабването на имунната система с напредването на възрастта. Потърсихме мнението на специалиста за другите най-често срещаните хематологични проблеми:

"В световен мащаб има забавяне в диагностиката на тези заболявания, а в модерната онкология ранното откриване на заболяването е императивно, защото обемът на тумора е по-малък и много по-лесно се постигат резултати. Доброкачествените заболявания също са проблем - например повече от 50% от жените във фертилна възраст са с латентен железен дефицит, който компрометира начина им на живот. И мимолетното лечение с желязо на решава въпроса. Когато се разгъне анемията, тогава пациентите намират обяснение на симптоматиката, която са имали. Това е много сериозен проблем и е необходима прецизна диагностика".

По думите на доц. Арнаудов, не винаги пълната кръвната картина дава някакъв отговор за наличие на заболяване. При левкемията изследването може да даде насока на специалистите. Често обаче немотивирана повишена температура, загуба на тегло (с повече от 10 процента за около шест месеца), нощно изпотяване, подуване на лимфен възел могат да бъдат симптом за лимфом.

Има и скрити хематологични заболявания, които може да бъдат предизвикани дори от вирусна инфекция. Синините при лек удар или обилно кървене при малки травми, например, могат да бъдат сигнал за нарушение в системата за кръвосъсирване.

Колко често трябва да изследваме кръвта си и за какви симптоми да следим - чуйте в интервюто с доц. д-р Георги Арнаудов!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35