Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оградена зелена площ вдигна на протест няколко блока в "Обеля 2"

Протестът в "Обеля 2"
Снимка: Златина Йовкова

Близо месец жители на ж.к. „Обеля 2“ протестират при блокове 244, 245 и 247, борейки се за запазването на зелената площ около тях. От години мястото е обособено като игрище, използвано от децата от  целия, а и съседните квартали. Макар гражданското недоволство да започна за конкретен имот, много скоро протестът прерасна в несъгласие с презастрояването и усвояването на междублоковите пространства и зелени терени в кварталите „Обеля 1“ и "Обеля 2".

На 8 юли, късния следобяд, децата, които всекидневно играят на поляната пред блоковете, заварват мястото заградено с ажурна ограда. Един от собствениците на имота, върнат от Министерството на земеделието и храните преди 18 години, решава, че сега иска да строи върху него. Намерението е прието остро от жителите на „Обеля“ 2.

В коментар за Радио София, кметът на район "Връбница" Младен Младенов посочи, че е отправил питане към Министерството на земеделието да бъде проверена документацията за връщането на имота. По подробния устройствен план, одобрен от СОС през 2012 г., пространството е отредено за жилищно застрояване

Йоана Иванова от Инициативния комитет посочи, че по Общия устройствен план в пространството се предвижда изграждането на детска площадка, което поставя въпроса дали ОУП и ПУП не си противоречат. Недоволните граждани настояват да започне процедура по приемане на изменения в тях. Освен това искат да бъде наложен мораториум за издаване на разрешения за строеж и монтаж на временни съоръжения, както и ограждане на терените в междублоковите пространства до приемането на нов Подробен устройствен план.

Сред исканията на протестиращите е и започването на процедура за промяна на строителните планове на жилищните комплекси, която да гарантира придобиването на статут "За озеленяване" от терените в междублоковите пространства. Все пак те посочиха, че не са против инвестиционните намерения, но да се преосмисли разумно дали да се строи, след като много от изградените жилищни сгради през последните години, и особено тези в кв.„Обеля 1“, не са усвоени.

Протестиращите смятат и да променят традиционното си шествие, което правят, пресичайки бул.„Ломско шосе“ и да се насочат към „Обеля 1“, където също има примери за презастрояване и усвояване на зелени терени.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03