Има места, които още с първия досег оставят трайна и силна следа в душата. За магията на Родопите има толкова много изписано, снимано и разказано... Нареждаме се и ние на опашката от разказвачи и тръгваме към една от най-живописните планини в България, с девствена природа и спиращи дъха гледки, магично място, известно като земята на Орфей и люлка на цивилизацията на траките. Най-високият връх в Родопа планина е Голям Перелик /2191 м/, а най-популярни са върховете Снежанка /1926 м/ и Мечи Чал /1873 м/.
За отправна точка в Родопите в „Турагент“ избираме Чепеларе - градът известен и като „зеленото сърце на България“. Със своите 1232 м надморска височина Чепеларе е вторият най-високо разположен град в България след Доспат. Привлича посетители както през зимата за ски туризъм, така и през лятото за преходи до Кръстова гора, Пампорово, Чудните мостове и други интересни места. Градът притежава десетилетни традиции в спорта и в производството на ски и сноуборд оборудване и не случайно е наричан още „зимната олимпийска столица на България“. От тук са излезли много изявени състезатели на зимните спортове - в алпийските дисциплини, ски бягането, ски скока, биатлона и сноуборда. Чепеларе е родното място на единствената до момента българска шампионка от зимна Олимпиада - биатлонистката Екатерина Дафовска (Нагано, 1998), както и на носителят на световната купа по сноуборд паралелни дисциплини от 2016 г. - Радослав Янков. Тук се намират единствените в България Музей на ските (1998 г.) и Музей по спелеология и български карст (1980 г).
На 15 септември Чепеларе ще отбележи 55 години от обявяването му като град. Чуйте повече за климатичния планински курорт в разговора на Катя Василева с Мария Драгинова - гл. експерт „Туризъм“ в Община Чепеларе.
Пътувайки из Родопите, след Чепеларе, съвсем естествено се насочваме към Пампорово. Националният ни планински курорт е на 1650 м надморска височина в подножието на връх Снежанка. Климатът в района е умерен със средиземноморско влияние. Това предопределя продължителна, но мека зима и над 240 слънчеви дни в годината. Именно това прави Пампорово най-слънчевия планински курорт в България. Чистотата на района е пословична и не случайно връх Рожен е избран при построяването на астрономическа обсерватория, за която добрите атмосферни условия са решаващи, а замърсяванията трябва са сведени до минимум. За Пампорово като атрактивна туристическа дестинация през четирите сезона от годината разказва Станислава Николова от Туристически център Пампорово.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..