Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристиян, след ДиаЕвро 2019 в Киев:

Диабетът не е граница за мечтите

Сензорите могат много да улеснят живота на диабетиците, но в България още няма вносител на ценните устройства

3
Снимка: Българска асоциация Диабет
Преди броени дни в украинската столица Киев се проведе европейският турнир по футзал ДиаЕвро с участието на отбори, съставени от хора с диабет. Това се прави всяка година през юли, а България участва от 2012 година.
Нашият тим и тази година е сформиран и изпратен от Българската асоциация Диабет и това е в подкрепа на активния начин на живот и практикуването на спорт за подобряване на гликемичния контрол и общото физическо състояние на младите хора с диабет, и не на последно място - за промяна в нагласата на обществото за възможностите и способностите на такива хора.

Мотото на събитието е Не дискриминирайте, същата игра, същите играчи (DiaEuro - Same game, same players – Don't discriminate! / Football championship for people with diabetes).

Кристиян представя България на ДиаЕвро няколко години поредНа турнира се събираме хора от различни страни, с приятелките си, с родители и малки деца, ставаме едно голямо семейство. Сприятеляваме се, обменяме опит. Целта е за пореден път да покажем, че диабетът не е граница за мечтите – казва пред Радио София 29-годишния Кристиян Ангелов, участник в първенството в Киев.

Отборът е от 10 футболисти, разбира се има треньор и лекар. Играят петима на терена в залата, а смените са постоянни, като при хокея. Досега ДиаЕвро се е провеждал в Румъния, Украйна, Унгария, Босна и Херцеговина, Словакия. Принципът е победителят става домакин на следващия турнир.

Българите са от различни градове и не са имали достатъчно време за подготовка, но се надяват на (каквато и да е) подкрепа от съмишленици и спонсори за следващата година. И си търсят други желаещи да се включат в отбора.

На въпрос дали българите с диабет се лекуват по различен начин, отколкото в другите страни, Кристиян признава, че има и по-зле, има и по-добро лечение.

По отношение на инсулините е добре в България – ползват се най-съвременните, напоследък - и с помпите е нормално. Един от големите проблеми у нас е свързан с малкото тест ленти, които се полагат дори за по-малките пациенти. А е много важно да се знае нивото на кръвната захар. При нас тя зависи от всичко – щастие, нещастие, умора…

Така изглеждат сензорът и отчитащото устройствоОт няколко години има сензори, които много улесняват живота на един диабетик. Те измерват захарта през всеки 5 минути. Някои от моделите отчитат стойностите със смартфон и могат да предупреждават, което е особено важно при малки деца. Помпа без сензори дори може да е опасна…

Кристиян също ползва сензори, закупува си от време на време, но са си значителен разход. Един сензор (около 120 лв.) стига за 2 седмици. А и е трудна доставката, засега – само от чужбина.

Пожеланията му са хората с диабет да се обединят и да успеят да убедят фирма производител на сензори за представителство в България, а здравната каса да покрива поне част от цената – първо за децата, а по-късно и за по-възрастните.
Да може диабетиците да живеят по-нормално в България…

В звуковия файл чуйте още по темата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиан Сугарев

Концерт на 4 и 6 струни или как се преминава от виола на китара за една вечер

Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа  в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..

публикувано на 27.04.25 в 09:51
Празникът на община Чавдар

Празникът ни е като наш рожден ден

Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..

публикувано на 27.04.25 в 09:47
площад

Софийски разкази - из миналото на площад "Бански"

Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..

публикувано на 26.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо и второ

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:

публикувано на 26.04.25 в 15:00
Райна Княгиня

Адресите на любовта - Райна Княгиня

Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..

публикувано на 26.04.25 в 14:00

В "малките кутии на подсъзнанието" се развива действието на "Сън в лятна нощ"

За  премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..

публикувано на 26.04.25 в 10:45
Богдана Златева

Ако гласът, който говори, не чува гласа отсреща

Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие  от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..

публикувано на 26.04.25 в 10:41