Най-характерното в поведението на зависимата личност е невъзможността да упражнява контрол над своите импулси, както и да изпитва алтернативно удоволствие, несвързано със зависимостта. Много често това състояние е съпроводено с отрицание, неглижиране на проблема и намиране на рационални обяснения, които да дадат отговор на страховете на близките и да подсилят измамното усещане за възможности за контрол.
Когато между двама души, независимо дали те са партньори, родител и дете или дори приятели, взаимоотношенията станат централна тема в живота на единия или двамата, а целите, желанията и стремежите са концентрирани единствен и само към другия човек, говорим за емоционална зависимост, обяснява клиничният психолог Цвета Таманова.
Това е свързано до голяма степен с ограничаване на спонтанноста, на свободата, на външните контакти, което води до възприемането на подобни взаимоотношения като ограничаващи, създаващи изолация и неподпомагащи личностното израстване на всеки един, който е въвлечен в емоционално зависима връзка.
Обикновено при емоционалната зависимост единият от партньорите е особено раним и уязвим, с чувството че може да понесе загуба и отхвърляне и непрекъснато се опитва да си докаже значимостта и стабилността на връзката и незначителността на всичко извън нея. Всички други занимания и хора биват възприемани като потенциални пречки и фактори, които биха могли да доведат до загубата на партньора.
Ако биваме лишени от свободна воля, а изборите който се отнасят до нашите желания, понякога невключващи партньора ни, се приемат болезнено и крайно, можем да се усъмни, че сме станали част от една зависима връзка.
Да осъзнае ситуацията е по трудно за този от партньорите, който е в ролята на уязвимия и зависимия във връзката, на уплашения, че ще понесе загуба. А причината за това състояние се крие в един определен етап от нашия живот, а именно - в първата връзка, която човек изгражда - връзката с мама. Тя става първоизточник и модел на начина, по който се свързваме с всеки друг. Ако с майката човек изгради една несигурна привързаност, то той би бил склонен да се вкопчва в обекта, с който се е свързал в следващия етап от живота си.
В ролята на майката за едно дете могат да влязат всички авторитети – жени, които са около него и са свързани с обгрижването, храненето и приласкаването.
И все пак, моделът на емоционалната зависимост може да бъде осъзнат и могат да бъдат намерени по-добри стратегии, даващи възможност за пълноценност на взаимоотношенията.
Нищо, през което сме преминали, не е присъда, казва психологът Цвета Таманова. Можем да го осъзнаем, да се задвижим към това, да намерим по-добри и работещи стратегии, даващи възможност за пълноценност на взаимоотношения. Това, обаче, задължително преминава през вътрешното ни познаване и израстване и чак тогава идва възможността пълноценно да се свържем с другия.
Още по темата - чуйте в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..