Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христиан Петров

Дигиталният талон няма да промени цените на зоните за платено паркиране

Христиан Петров
Снимка: БГНЕС

До края на годината трябва да бъде въведен дигитален талон за плащане на паркирането в "синя" и "зелена" зона в София. В момента най-разпространеното плащане е чрез SMS, което се ползва от над 90% от потребителите. Почти всички останали плащания са с хартиени талони, а съвсем малък брой стават чрез паркомати, обясни пред Радио София изпълнителният директор на Центъра за градска мобилност Христиан Петров. Новата услуга ще улесни на първо място чуждестранните гости на София, които обикновено не са абонати на българските мобилни оператори, а това е необходимо условие за изпращане на SMS за заплащане на зоните. Освен това тя ще даде възможност за заплащане с кредитна или дебитна карта посредством различни мобилни приложения.

Центърът за градска мобилност има договор за услугата SMS заплащане на паркирането в платените зони, който е сключен през 2015 година и изтича през месец септември тази година. По силата на този договор доставчикът е имал задължения да осигури посочената свързаност и да надгражда системата, която след изтичането на договора става собственост на дружеството. Така Центърът ще може да се договоря условията за услугата пряко с мобилните оператори, като по този начин може да получи по-добри условия. Промяната по никакъв начин няма да се отрази на цените за паркиране в платените зони в София.

Христиан Петров коментира инвестициионната програма на Центъра за градска мобилност, провеждана благодарение на получените приходи от платените зони за паркиране. Досега са изградени близо 3 километра тротоари с обща площ над 10 хиляди кв. м. В процес на изграждане е паркингът при метростанция "Национален стадион "Васил Левски" със 193 паркоместа. Друго постоянно разходно перо е поддръжката на зоните за платено паркиране, която включва подновяване на маркировката и поставяне на антипаркинг колчета на тротоарите. Директорът на Центъра за градска мобилност посочи, че се повишава интереса към услугата "Park and Ride", която позволява безплатно паркиране в буферните паркинги, стопанисвани от центъра при двупосочно пътуване с метрото от и до съответния паркинг. 

Летните разписания на движение на превозните средства в градския транспорт вече са в сила само през месеците юли и август, а не както преди години и през юни. Заедно с това увеличението в интервалите на движение е съобразено с конкретното натоварване, като в централните линии то е едва 2-3 минути. По отношение на стопанисването на спирковите навеси в градския транспорт, Христиан Петров призна, че това е проблемен въпрос след провала на процедурата за концесията им. Въпреки това спирките се поддържат и обновяват според наличните средства за тази дейност.

Уеб редактор: Георги Петровски



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35