До края на август се очаква да бъдат пуснати първите електрически тротинетки за споделено пътуване. Най-вероятно те ще се предлагат от чуждестранна компания, като до края 2019-а на софийския пазар предстои да стъпят още две, сред които и българска, поясни Елица Панайотова от проект „Зелена София“ към Асоциацията за развитие на София.
На новия паркинг местата за велосипеди са 10. Стойките са два вида. Има и площ за оставяне на електрически тротинетки.
Предвидено е да бъдат маркирани 158 в зоните за платено паркиране - 42 места в синя и още 112 - в зелена зона.
Възниква въпросът за гарантирането на сигурността на паркирането превозни средства, призна Елица Панайотова. Предстои кампания за популяризиране на мерките срещу кражби на двуколесни.
Тя допълни още, че първоначално местата за паркиране на велосипеди, тротинетки и мотопеди ще бъдат обособени на пътните ленти, а в последствие и върху тротоарите - пилотно в централната градска част, в близост до туристически забележителности и административни сгради. Схемата на разположение ще бъде достъпна в сайта на Столичната община и ЦГМ, както и на фейсбук страницата на „Зелена София“.
Очаква се в зоните с такива паркоместа за двуколесни превозни средства да намалее натискът от автомобили, коментира Зафир Зарков, зам.-председател на Комисията по транспорт към Столичния общински съвет.
Чуйте още по темата.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..