Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С по-голям бюджет ще се обучават 44 000 младежи в процедурата "Студентски практики 2"

Управляващият орган на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ обяви началото на второто издание на изключително популярната процедура „Студентски практики 2“. Тя отново е с конкретен бенефициент - МОН. Бюджетът ѝ е в размер на 46 млн.лв., а целта - да подобри практическите умения на студентите в зависимост от нуждите на пазара на труда, както и да укрепи връзките и партньорствата между висшите училища и работодателите. Отделеният бюджет е с 10 млн. лв. повече от миналата година.

44 000 е прогнозният брой студенти, които ще могат да се възползват от процедурата. От тях в педагогически науки - 6000, технически специалности - 7000, природни науки, математика и информатика - 2700. Младежите ще получат практически опит в реална работна среда, което ще им помогне да намерят мечтаната работа в бъдеще.

Снимка: Луиза Лазарова„Над 99% от студентите, участвали в предходния етап на проекта, са доволни от проведеното обучение и смятат, че практиката в реална работна среда е крайно необходима за тяхната бъдеща реализация. Около 20 % от участващите пък получиха предложения за работа в съответните компании, след участието си в процедурата“ - коментира Кирил Гератлиев, изпълнителен директор на изпълнителна агенция „Наука и образование за интелигентен растеж".
До 22 август се очаква конкретният кандидат МОН да подаде проектно предложение. Следва оценка на постъпилия проект и сключване на договор. Реалното изпълнение на „Студентски практики 2“ може да стартира в началото на 2020 г. След началото на програмата, студентите ще могат да кандидатстват през информационната система за управление и наблюдение.  

„Икономическият растеж на България оказва положително въздействие върху пазара на труда, ясно се чувства недостиг на работна ръка, но и липсата на умения. „Студентски практики 2“ има за цел да подобри практическата подготовка на учащите, а също така да им помогне да преодолеят стреса от намирането на първа работа“ - каза още Гератлиев.

Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ работи и върху проекта „Подкрепа за дуалната система на обучение“, който е насочен към учениците в професионалните гимназии и техния практически опит извън класната стая.

Чуйте повече по темата в интервюто на Луиза Лазарова с Кирил Гератлиев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Готови (ли) сме на всичко(?)

Фестивал на приключенията, на изживяванията

Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..

публикувано на 11.07.25 в 19:25

България с рекорден спад в населението сред ЕС през 2024 г.

Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..

публикувано на 11.07.25 в 19:23
Снимката е илюстративна.

Юношите са изправени пред много промени и е нормално да има повече стрес и притеснение

“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..

публикувано на 11.07.25 в 18:45
Борко Чучков - артистичен директов на Sofia Summer Fest

Откриха Sofia Summer Fest 2025

Sofia Summer Fest се завърна, а екипът на "Добър вечер, София“ бе на мястото на откриването. Началото положи отново звездата на българската естрада Васил Найденов. “Тази професия е трудна и в този занаят трябва да се доказваш от съвсем млад до дълбока старост, но най-важното нещо е да можеш да преодоляваш себе си“ , каза певецът...

публикувано на 11.07.25 в 17:35

"Витоша летен фест" ще се проведе тази неделя за 11-ти път

"София – европейска столица на спорта“ и Столична община канят почитателите на планината и нейната прохлада на "Витоша Летен Фест, 2025". Единайстото издание на спортния празник е на 13 юли, неделя пред хижа "Момина скала" и включва плининско колоездене и планинско бягане с атрактивен награден фонд, туристически поход, безплатен алпийски тролей над..

публикувано на 11.07.25 в 17:30

Андрей Димитров: В момента нещата вървят в положителна насока

Въпреки динамичните събития около казуса, в момента нещата вървят в положителна насока, тъй като от вчера става ясно, че областният управител е поел ангажимент имотът да не бъде продаван. За мен това е стъпка в правилната посока. Разбира се, работата няма да спре до тук, има още много път да се извърви, така че отговорността на институциите тепърва..

публикувано на 11.07.25 в 16:32
Георги Илиев

Институциите трябва да се разберат кой коя част от имота иска

Кметът на Слатина Георги Илиев коментира във Фейсбук темата за държавния имот с адрес бул. “Цариградско шосе” 125, който бе разчистен от граждани, а след това влезе в списък с държавни имоти с отпаднала необходимост. Във Фейсбук той написа следното: “Днес проведох среща и получих уверение от областния управител Стефан Арсов, че държавният имот с..

публикувано на 11.07.25 в 15:43