Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С по-голям бюджет ще се обучават 44 000 младежи в процедурата "Студентски практики 2"

Управляващият орган на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ обяви началото на второто издание на изключително популярната процедура „Студентски практики 2“. Тя отново е с конкретен бенефициент - МОН. Бюджетът ѝ е в размер на 46 млн.лв., а целта - да подобри практическите умения на студентите в зависимост от нуждите на пазара на труда, както и да укрепи връзките и партньорствата между висшите училища и работодателите. Отделеният бюджет е с 10 млн. лв. повече от миналата година.

44 000 е прогнозният брой студенти, които ще могат да се възползват от процедурата. От тях в педагогически науки - 6000, технически специалности - 7000, природни науки, математика и информатика - 2700. Младежите ще получат практически опит в реална работна среда, което ще им помогне да намерят мечтаната работа в бъдеще.

Снимка: Луиза Лазарова„Над 99% от студентите, участвали в предходния етап на проекта, са доволни от проведеното обучение и смятат, че практиката в реална работна среда е крайно необходима за тяхната бъдеща реализация. Около 20 % от участващите пък получиха предложения за работа в съответните компании, след участието си в процедурата“ - коментира Кирил Гератлиев, изпълнителен директор на изпълнителна агенция „Наука и образование за интелигентен растеж".
До 22 август се очаква конкретният кандидат МОН да подаде проектно предложение. Следва оценка на постъпилия проект и сключване на договор. Реалното изпълнение на „Студентски практики 2“ може да стартира в началото на 2020 г. След началото на програмата, студентите ще могат да кандидатстват през информационната система за управление и наблюдение.  

„Икономическият растеж на България оказва положително въздействие върху пазара на труда, ясно се чувства недостиг на работна ръка, но и липсата на умения. „Студентски практики 2“ има за цел да подобри практическата подготовка на учащите, а също така да им помогне да преодолеят стреса от намирането на първа работа“ - каза още Гератлиев.

Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ работи и върху проекта „Подкрепа за дуалната система на обучение“, който е насочен към учениците в професионалните гимназии и техния практически опит извън класната стая.

Чуйте повече по темата в интервюто на Луиза Лазарова с Кирил Гератлиев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05