Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три години след трансплантация на сърце Огнян Ганчев стъпил на покрива на Европа

Огнян Ганчев развява знамето на Шумен на връх Монблан, 2009 г.
Снимка: Личен архив

Преди около седмица (19 август) на сайта на Министерството на здравеопазването (МЗ) бе публикуван Проектозакон за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения.

В мотивите на здравния министър, наред с други аргументи, се отбелязва, че важна цел на законопроекта е провокиране на дискусия, дали да се разреши кръстосаното донорство България.

Това е донорство на принципа на реципрочност – при наличие на двама реципиенти и съответно двама донори (техни роднини), които желаят да им дарят орган или тъкан, но са биологично несъвместими, да се допусне трансплантация на нуждаещите се чрез размяна на донорите, ако те са съвместими със съответните реципиенти.

Предлага се още хората приживе да могат да изразяват и изричното си съгласие за донорство. Това ще се вписва в регистрите на Изпълнителна агенция "Медицински надзор"… Промените са доста и общественото обсъждане на проекта продължава до 18.09.2019 г.

На сайта на Министерството на здравеопазването е налична информация за видовете трансплантации и къде в България се извършват, кой се нуждае от трансплантация и кой може да стане донор, както и защо се налага пациентите да чакат.

Под заглавие Национална кампания в подкрепа на донорството се описва създадената преди години едноименна страница във Facebook. Но обещаната актуална информация по темата там липсва. Не може подобни предложения за съществени промени в законовата уредба да не намери място в социалната мрежа, и то в профилна страница, посветена на донорството.

Статистика
  • В България на 1 милион души се падат едва 5 трупни донора при средно 20 за Европа.
  • През последните 4 години при близо 20 % от потенциални донори близките са отказали да дарят органите.
Съвсем наскоро българинът Георги Пеев стана първият пациент с трансплантирани сърце и бъбрек, който изкачи връх Мусала – както обяви в подкрепа на донорството и за повече трансплантации в България.

А в Часът на здравето ви срещаме с друг българин - Огнян Ганчев, на който през 2006 г. в болница „Света Екатерина“ трансплантират сърце от донор, а през 2009 г. той покорява най-високия връх в Европа – Монблан.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиан Сугарев

Концерт на 4 и 6 струни или как се преминава от виола на китара за една вечер

Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа  в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..

публикувано на 27.04.25 в 09:51
Празникът на община Чавдар

Празникът ни е като наш рожден ден

Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..

публикувано на 27.04.25 в 09:47
площад

Софийски разкази - из миналото на площад "Бански"

Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..

публикувано на 26.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо и второ

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:

публикувано на 26.04.25 в 15:00
Райна Княгиня

Адресите на любовта - Райна Княгиня

Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..

публикувано на 26.04.25 в 14:00

В "малките кутии на подсъзнанието" се развива действието на "Сън в лятна нощ"

За  премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..

публикувано на 26.04.25 в 10:45
Богдана Златева

Ако гласът, който говори, не чува гласа отсреща

Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие  от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..

публикувано на 26.04.25 в 10:41