Името ѝ е Адриана Гюзелева. Дъщеря е на големия български бас Никола Гюзелев и на Анна-Мария Гюзелева, балерина, актриса, също артистична душа.
Адриана е родена в София, но веднага след това семейството заминава за Италия. Израснала е в Парма, когато идва време за училище, се преместват в Рим. Към българския и италианския, които на 8 г. говори вече еднакво добре, се добавя и френския, защото я записват във френско училище. Така расте - в Италия, с идвания до България, там завършва университет. Работи 4 години в офиса на един от българските евродепутати в Брюксел, но усеща - сърцето ѝ е другаде.
Връща се в България и почти на шега (както много важни неща са се случили) прави фейсбук страничка, а после и блог. Нарича го In Food Veritas. И осъзнава, че именно с това иска да се заминава.
Оттам започна и разговорът ни в студиото - защо се наблюдава този засилен интерес към готвенето, към философията на храненето. "Макар и с леко закъснение, това се случва и у нас, и до голяма степен това се дължи на многото телевизионни предавания и формати. Голям отпечатък има и моят любимец Антони Бордейн, който промени отношението към храната, свърза я с пътуването, с вглеждането в семплите неща, той не отиваше в ресторантите със звезди Мишлен, а в някои дори съвсем пропаднали места и откриваше страхотна храна. Оттук и street food, уличната храна се възвиси" - разказва Адрана Гюзелева.
Говорим за инстинктите при готвенето (много важни за Адриана), за любовта, която тя влага във всичко. За събитията, готвенето и... пътешествията.
"Те са абсолютно неизбежни, защото можеш да разбереш културата на хората чрез храната. Това пак идва от Антони Бордейн, който отиваше и сядаше на една маса с местните и се свързваше с тях чрез различните вкусове" - отново думи на Адриана Гюзелева, която е убедена, че трябва да се пътува и влага всичко, "което имам и нямам в пътешествия".
След тази фраза едва ли има нужда да казваме, че тя е зодия Стрелец. Усмихната, пътешестваща, позитивна, според нея ние сами избираме какво да видим, когато сме другаде и какво да отнесем със себе си. Разказва с наслада за последното си пътуване, което е в Грузия - за изключителното гостоприемство, за разкоша на храната , за вината (особено кехлибарените), за квеврите "тези глинени съдове за вино, които са част от световното наследство под егидата на ЮНЕСКО", както разбира се и за тостовете, така характерни за страната, които "понякога могат да продължат до 20 минути и всички търпеливо седят и слушат, защото самите тостове са много смислени, истинско изкуство сами по себе си".
Чуете ли я, веднага ще поискате да заминете за Грузия. На момента.
Чуйте цялото гостуване и разговора ни с Адриана Гюзелева тук,
а останалите теми са свързани с любопитството ѝ към азиатската кухня и един спомен от визита в Япония със знаменития ѝ татко, когато е на 14; за Италия, в която всяко малко селце е история и за италианската храна, която всички заобичваме с лекота, за градовете, които обича ("Париж е моят град, но и Барселона, а напоследък съм влюбена в Ню Йорк, където непрестанно нещо се случва, можеш да попаднеш просто ей-така на постановка на Drunk Shakespeare, където играят определена пиеса от Шекспир, но не знаеш коя ще се "падне", има много импровизация..."), за градското пространство, което развива под името Concept 166, за детството и за многото хотели и ресторанти, които "явно са ме упоили и са култивирали у мен любовта към храната и нейното приготвяне ". Всичко това, поднесено с искрена усмивка, каквато рядко сякаш срещаме напоследък…
В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..
Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България, обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) . Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..
Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..
Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..
В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет , с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си. Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..
Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..
На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..