Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конгрес на Световната асоциация по гръдно и сърдечно-съдова хирургия се провежда в София

Проф. Генчо Начев: Трансплантацията е рутинна интервенция, за която обаче е нужна логистика

Снимка: Лилия Герчева
Развитието на гръдната и сърдечно-съдова хирургия, трансплантациите на сърце и на бял дроб, както и постиженията на науката в усилията за създаване на изскуствено сърце - това са част от темите на 29-тия Конгрес на Световната асоциация по гръдно и сърдечно-съдова хирургия, който ще се провежда в София.

Тридневният форум събира в НДК едни от най-големите имена в медицината от над 40 държави.

Три са основните направления - сърдечната, съдовата и гръдната хирургия, с акцент върху съвременните методи и новости в лечението, сред които ендоваскуларните процедури и лапароскопска хирургия, посочи проф. Генчо Начев, директор на УМБАЛ "Св. Екатерина и национален консултант по кардиохирургия и президент на конгреса.

Световнопризнатият пионер в хирургията и председател на Световната асоциация по гръдна и сърдечно-съдова хирургия проф. Стюард Джеймисън от САЩ, посочи, че в лекцията си обръща внимание на сърдечните и белодробни трансплантации, които се извършват от 50 години:

"Един от интересите ми от много много години е трансплантацията на сърце и на бял дроб. Те за мен са били голямо вълнение през годините, защото в началото не бяха толкова успешни. Сега не само можем да се похвалим с успех, но и се извършват съвсем рутинно. Започна се с обикновена трансплантация на сърце, която направих през 1979 година. Тогава си мислех, че съм изкачил вече "върха на планината", но съвсем не е така, защото медицинската наука се развива - сега вече можем да се похвалим с извършване на комбинирана трансплантация - на сърце и на бял дроб, което в миналото смятахме за невъзможно. С развитието на технологиите правим неща, които бяха немислими само до преди 10 години".

Проф. Джеймисън е подарил 40 години живот на най-дълго живелият му пациент след трансплантация на бял дроб - 60-годишен мъж, опериран, когато е бил на 20.
Хирургът отбеляза, че сега вече дори смяна на сърдечни клапи се извършва без рутинна операция чрез катетър. Все още се търси начин за преодоляване на технически пречки за използване на компютърни методи и роботизирана хирургия, така че водещи специалисти да извършват операции от разстояние.
На въпрос на Радио София дали това може да позволи извършване на белодробни трансплантации у нас възможно най-скоро, проф. Начев отговори, че проблемът у нас е логистичен.

Още за развитието на сърдечно-съдовата хирургия и постиженията у нас - очаквайте в интервю с проф. Начев в предаването ни Часът на здравето в неделя, след 9:00 ч.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54