Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато усетиш нуждата да помогнеш и увлечеш съмишленици

За някои хора времето е пари. За други то е безценно, ако е споделено с познати или непознати, които ги е грижа за тях. От безценното си време подаряват група колеги, чиито пътища се преплитат в китен хотел в столицата ни. Всеки от тях помага с каквото може на хора, имащи нужда от подкрепа и внимание.

Юлиана Миланова например редовно чете книги на незрящ съсед. Виктория Дукова два пъти в седмицата извършва покупки за 92-годишна дама, живееща близо до нея. Борис Бекриев дарява дрехи и храна на бездомни хора в квартала му. Вася Асенова готви и почиства редовно къщата на възрастен човек. Мими Цанева се грижи за 30-годишно момче, страдащо от шизофрения. Примерите са много. Историите на хората още повече. Към добрините ги насочва директорът на хотела Светла Иванова, която черпи опит от американска фондация, подкрепяща смислени каузи.

Така вече седем месеца колегите подпомагат живота на възрастните хора и хората с увреждания. Реализирали са множество часове полезна дейност, помагайки на свои възрастни съседи, хора с увреждания и деца в неравностойно положение. Целият екип приема идеята с охота. Чувството да правиш това, което обичаш, и да си в ползва на друг, е несравнимо както за Светла, така и за всички покрай нея:

Според моите наблюдения и това, което колегите споделят, повечето възрастни хора просто имат нужда от внимание, от разговори и реално да се почувстват част от социалния живот, макар че вече са леко встрани. Всички успяха да намерят съседи или познати и всеки полагаше един или два пъти седмично грижи.

Често разхождайки се по улицата, возейки се в градския транспорт или пазарувайки в магазините, се възмущаваме от външния вид на възрастните хора или бавното темпо, с което се предвижват. Истината е, че повечето то тях живеят така заради вниманието, което младите им отделяме. Внимание, което често граничи с нула. Осъзнали този факт и твърдо решени да го променят Светла Иванова и нейните колеги всеки месец отделят от свободното си време, за да бъдат в полза на тези, от които ние често се възмущаваме.

Доброто привлича последователи тогава, когато сме готови да го допуснем до себе си. Добротата не е еднократен акт, а възприятие. Тя е светоусещане, с което или се раждаме, или преживяваме нещо, което да ни насочи към него. С този мироглед живее и Юлияна. Прави каквото смята за редно - за някои е извънредно добро… за нея - нормална човешка реакция.

Че изоставени хора има… е факт неоспорим. Загърбени от близки, годините им в залеза на житейския път, стават трудни и непоносими. Светлина внасят жестове като тези на Светла, Юлияна и техните колеги. Докато хора като тях съществуват, надеждата ще продължи да има.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г.  По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..

публикувано на 31.01.25 в 16:35
Константин Ковачев и Кубрат Аргилашки

"Спални места" и "Ковачев Live Band" със съвместен концерт на 1 февруари

На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..

публикувано на 31.01.25 в 15:53
Георги Иванов - писател, сценарист, драматург

"Бу и Фу и странното нещо на дървото" - за бухалите и децата без умаления, но с умиление

Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..

публикувано на 31.01.25 в 15:22
Отломки от разбилия се самолет

Недостатъчно служители в контролната кула преди авиокатастрофата над Вашингтон

Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..

публикувано на 31.01.25 в 15:08