„Летенето е възможно, а чувството е неповторимо“, убеждава ме моята събеседничка Петра, която от години „лети“ с модерната платформа флайборд. Какво представлява той - малка дъска с две дюзи от долната си страна, устройство, с което можем да се носим свободно над воден басейн.
Бордът е свързан към джет, а човекът отгоре сякаш наистина лети върху водните струи. Спортът не е много популярен в България, но въпреки това успяхме да се насладим на неговата грация в рамките на „Воден фест София 2019“, където се запознах с Петра и нейния съотборник Андреас. И двамата са от Кипър. Тя е световен шампион в дисциплината и е „надлетяла“ множество конкуренти във Франция, Русия и САЩ. Кара флайборд от 2012 година, като се е качила едва няколко дни след неговото създаване. Андреас е още ученик, но вече е извоювал титлата „Световен шампион при младежите“.
За първи път двамата гостуват в България, но съвсем без притеснение впечатлиха публиката с невероятни водни трикове и светлинно шоу.
В рамките на водния фест се срещнах и с младия талант Александър Петров от Добрич, който от 8 години се състезава с джет. Той е едва на 17 години, но вече е покорил няколко международни състезания по джет, като се е наредил сред десетте най-добри в категорията си.
Признава, че не е лесно да съчетава училището със страстта си, но желае в бъдеще да продължи да се занимава с джет спорт. Разказва, че дисциплината е джентълменска и въпреки трудните моменти не се отказва да продължи стремглаво напред. Справя се с опасностите и е пристрастен към адреналина.
Чуйте сами в звуковия файл.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..