Трудно е да се предскаже с точност бъдещето, защото технологиите се променят по-бързо от способността ни да ги разберем – коментира Георги Павлов – математик по образование, експерт по недвижими имоти. – Един от бавно протичащите процеси е
демографската ситуация
в София. Тя не е по-различна, отколкото е в страната, просто процесът е по-бавен. Това, което ни очаква, е населението на столицата да започне да намалява. Това незабавно ще се отрази на всички индустрии в София. Ще нараства дефицитът на работна сила. Все повече възрастни хора ще бъдат наемани на евтините работи места. И много от бизнес идеите няма да имат перспектива именно заради липсата на съответните кадри.
Мит е нарастването на населението в София.
Допреди години се отчитаха до 20 хиляди нови жители на година, докато напоследък броят нараства с 2-3 хиляди. В следващия кметски мандат населението на столицата ще започна да намалява, убеден е Георги Павлов.
В следващите 10 години проблемът с липса на места в яслите и детските градини ще бъде разрешен по най-неприятния начин – с малкото деца.
Заплатите ще продължат да растат. И хората ще искат все по-добри жилища. Ще се увеличи разликата между цените на качествените имоти и тези, които хората избягват.
В някои жилищни комплекси може да се види как хората искат да живеят – да има зеленина, да има разделение и разпределение между жилищните и площите за забавление, да има сигурност… Това трябва да се мултиплицира като модел, но общината изостава в това отношение.
След десетилетие темпът на ново строителство ще е 2-3 пъти по-нисък, предрича още Георги Павлов.
Чуйте разговора с експерта за още подробности.
В сутрешните часове, когато температурите ще са малко под нулата, в Западна България ще има условия за поледици. Ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София – около минус 2°. Преди обяд облачността ще се задържи значителна, но ще започне да се разкъсва и намалява и към края на деня над по-голямата..
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", предизвиквани от Константин Лавсов, обсъждаха горещи новини и по-дълготрайни проблеми: Инаугурацията на Тръмп Прекалено ли беше вниманието на българските медии и дали не е резултат на политическа поръчка? Какво (не) каза новият американски президент в речта си след клетвата? Мощните, богати..
Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание . Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас – хората. Изследването,..
Денят на родилната помощ, още познат и като Бабинден, за поредна година бе отбелязан тържествено в първата у нас Акушеро-гинекологична болница – "Майчин дом". В аулата на лечебното заведение присъстваха лекари, акушерки, анестезиолози и обучаващи се студенти. Отслужена бе и света литургия. Изпълнен бе и ритуалът по измиването на ръце със..
Мая Райкова е продуцент "Поп и джаз" в Българското национално радио (БНР). В предаването “Радиокафе“ тя разказа за предстоящ концерт в Джаз академията на Биг бенда на БНР, в която редом с опитните музиканти от Биг бенда, застават млади музиканти, които са не по-малко опитни, защото имат сериозен стаж в различни формации, но за някои от тях,..
Предизвикателствата пред Европа стават повече с идването на 47-ия президент на САЩ – и по отношение на зелените политики, и по отношение на сигурността и отбраната, относно търговската политика и други. Голямата част от търговията на Стария континент е вътрешнообщностна – в рамките на ЕС, но немалка част от стоките – особено от силните..
Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения“ на 5 февруари от 19.00 часа. Проектът е на композитора Костадин Генчев, който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Диригент ще бъде Любомир Денев-син, а публиката ще чуе нестандартни инструментални съчетания – гъдулка и виола, кавал и..