Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младите хора оптимисти за финансовото си положение

Започва отърсване от изолацията чрез спонтанни инициативи и солидарност

Определени социални и икономически тенденции се развиват както в западните градове, така и у нас. Сред тях е сериозната социална и териториална сегрегация - скупчване на бедните на едно място, и оформяне на райони за богатите на друго. Миглена Герасимова от екипа на "Визия за София" заяви пред Радио София, че това показва нуждата от организиране на действията и предприемане на структурирана политика, с помощта на която да бъде обърната посоката на развитие.

"Визия за София" ще бъде основата за актуализацията на Общия устройствен план, припомни Герасимова и подчерта, че трябва да се разработи териториално-пространственият модел, който ще осигури баланс в развитието на териториите, така че да се спре изоставането на определени райони. Три са дългосрочните цели в социален аспект в програмата - социално сближаване и създаване на общности, образование и развитие на иновативно образование и здравеопазване.      

Социалният антрополог от Нов български университет Виолета Илиева обясни, че социалното сближаване не е нещо, което "идва отгоре". Този феномен се заражда спонтанно между хората и представлява промяна във възприятията, в начина на комуникация и в светогледа, която вече е започнала. Изследванията показват, че хората стават все по-големи оптимисти и вече повече от половината от младите оценяват финансовото си положение положително, с всяко по-възрастно поколение оптимизмът спада. Затова и постепенно те стават по-спокойни и се отварят повече един към друг, създават се малки общностни проекти, чрез които хората си помагат сами.

Миглена Герасимова потвърди наблюденията за наличие на тенденция към отваряне на хората към общностния живот и отбеляза, че друго изследване показва, че близо половината от анкетираните са готови да проявят повече активност за подобряване на средата в собствения си квартал. Сред препоръките към администрацията, включени в мерките на "Визия за София", е разработването на механизъм за насърчаване на социални или културни организации чрез осигуряване на пространства за техните дейности безвъзмездно или на преференциални наеми.

Виолета Илиева отбеляза, че инициативите за приобщаване на индивидите към общността все още са предимно спонтанни, а не толкова плод на целенасочени политики. С усмивка тя даде за пример съвместното приготвяне на лютеница от съседи или варене на ракия. Още повече, че според някои правенето на лютеница е отлична антистресова терапия. Илиева подчерта, че спонтанната инициатива вече се вижда все по-често в нашето общество, усеща се и повишаване на солидарността.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00